Futbaloví fanúšikovia možno budú musieť zvážiť prehodnotenie svojich pozápasových plánov. Úvodný víkend futbalovej EFL naznačil, že zápasy budú trvať dlhšie ako kedykoľvek predtým. Všetky tieto opatrenia sa prejavia aj v novom ročníku Premier League, ktorý sa začína v piatok zápasom Burnley s Manchesterom City.
Všetkých 35 odohraných zápasov počas úvodného kola Championship, League One a League Two sa nadstavovalo minimálne o osem minút.
Rozhodcovia zápasov dostali pokyn, aby namiesto "nominálneho" času, ktorý používali doteraz, pridávali presný čas potrebný na určité udalosti - napríklad góly, striedania, atď.
Druhý polčas pri víťazstve Stoke nad Rotherhamom (4:1) sa začal až o 16:13 - čiastočne kvôli tomu, že hostia strelili dva góly v nadstavenom čase prvého polčasu.
Moderátor Mark Chapman dokonca musel v relácii BBC Radio 5 Live's Around the Grounds oznámiť: „Zápasové súhrny sa 75 rokov začínali o 17:00, ale mám pocit, že v tejto sezóne sa bude začínať približne o štvrťhodinu neskôr.“
Fanúšikovia na štadióne Sixfields, ktorí sledovali zápas Northamptonu so Stevenage, dvoch tímov, ktoré nedávno postúpili do League One, museli zostať na štadióne neuveriteľných 22 minút a 36 sekúnd nadstaveného času, z toho osem minút v prvom polčase a viac ako 14 minút v druhom.
Najkratší zápas sa odohral na Riverside, kde Middlesbrough v domácom zápase s Millwallom v Championship vyhral 1:0. Aj v tomto stretnutí sa však hralo o osem minút a 45 sekúnd nad rámec základného hracieho času.
Jediný ďalší zápas, ktorý trval menej ako 100 minút, bol zápas Bristolu City proti Prestonu, v ktorom sa pridalo celkovo 9 minút a 55 sekúnd.
Samozrejme, že dodatočný čas otvára priestor aj pre ďalšie drámy. Norwich v zápase proti Hull City v Championship prehrával 0:1, aby napokon vyhral 2:1 vďaka vyrovnávajúcemu gólu v tretej minúte nadstaveného času prvého polčasu a potom vďaka víťaznému gólu v 96. minúte.
V prvom kole padlo v nadstavenom čase až 15 gólov, vrátane vyrovnávajúceho gólu Crysencia Summervilla z Leedsu v 95. minúte nedeľňajšieho zápasu proti Cardiffu.
Mimo EFL vyrovnal v nedeľu v Community Shield Leandro Trossard z Arsenalu skóre proti Manchesteru City v 101. minúte nadstavenia a poslal tak duel až do penaltového rozstrelu, v ktorom napokon kanonieri dominovali.
Prečo sa to deje?
Stručne povedané - aby sme sa priblížili k 90 minútam skutočného futbalu.
Priemerný čas, ktorý lopta strávila v hre počas sezóny 2022/23, klesal s jednotlivými súťažami anglickej futbalovej pyramídy.
Čistý hrací čas v Premier League bol 55 minút a v Championship o tri minúty menej. League One dosiahla 50 minút a zápasy League Two mali v priemere iba 48 minút s loptou v hre.
V snahe zmeniť tento trend oznámila začiatkom tohto roka Rada medzinárodnej futbalovej asociácie (Ifab), že jej cieľom je "vytvoriť spravodlivejšie podmienky pre oba tímy, pokiaľ ide o množstvo času, ktoré majú k dispozícii v zápase". Tieto usmernenia tvoria základ iniciatívy rozhodcov v EFL a v Premier League.
„V súlade s najnovšími usmerneniami Ifab sa EFL a PGMOL (Professional Game Match Official Limited) zaviazali, že od začiatku novej sezóny zabezpečia presnejší výpočet nadstaveného času, aby sa vylepšil celkový čas, počas ktorého je lopta v hre,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Spolu s gólmi a striedaniami sa bude pridávať aj čas potrebný na riešenie zranení, trestov a červených kariet - od momentu priestupku po odpískanie priameho kopu alebo odchodu hráča z ihriska.
V ďalšej snahe obmedziť množstvo strateného času EFL uviedla, že rozhodcovia budú pristupovať k hráčom, ktorí zbytočne "ťahajú" čas, oveľa ráznejšie.
Žlté karty dostanú všetci, ktorí zdržiavajú obnovenie hry alebo neustúpia do potrebnej vzdialenosti pri zahrávaní voľných kopov.
Najdlhšie víkendové zápasy EFL
Northampton - Stevenage - League One - 112 min. 36 sek.
Shrewsbury - Cheltenham - League One - 110 min. 47 sek.
Accrington - Newport - League Two - 110 min. 47 sek.
Sutton United - Notts County - League Two - 110 min 41 s
Barnsley - Port Vale - League One - 110 min 33 s