publikované pred rokom ~ čítanie na 6 minút

Manažér Brightonu Roberto De Zerbi o forme Mitomu a Marcha, zranení Encisa a potenciáli Fergusona

Veľkokluby si v lete už tretiu sezónu po sebe priviedli kľúčových hráčov z Brightonu, ale "to nie je problém", hovorí šéf Seagulls Roberto De Zerbi. „Najdôležitejšie je nájsť správnu náhradu.“

Doména na predaj

Moises Caicedo a Alexis Mac Allister boli v minulej sezóne hnacím motorom klubu v strede poľa - obaja hráči však odišli do nových klubov - Caicedo do Chelsea a Mac Allister do Liverpoolu - za celkovú čiastku 170 miliónov libier.

Napriek tomu Brighton vstupuje do tretieho kola novej sezóny ako líder tabuľky po víťazstvách 4:1 nad Lutonom i Wolves.

„Sme na čele tabuľky, ale odohrali sme len dva zápasy,“ hovorí De Zerbi v exkluzívnom rozhovore pre Sky Sports. „Sme na začiatku. Stále hráme a stále vyhrávame. Chceli by sme sa udržať na čele tabuľky čo najdlhšie, ale vieme, že to bude veľmi ťažké.“

„Naša kvalita hry na mňa zatiaľ urobila najväčší dojem. V dvoch zápasoch sme strelili veľa gólov, ale stále môžeme hrať lepšie a môžeme ich dať ešte viac. Analyzovali sme posledné dva zápasy, pretože jeden gól sme inkasovali z penalty a druhý zo štandardky. Stále sa môžeme zlepšovať.“

Hviezdy zvyšujú výkonnosť

Hoci tím ako celok v doterajších dvoch zápasoch zažiaril, najvýraznejšie sa presadili japonský internacionál Kaoru Mitoma a Solly March. Obaja patrili k najvýraznejším hráčom minulej sezóny, ale zdá sa, že v tomto období sú na najlepšej ceste posunúť tieto výkony ešte na vyššiu úroveň.

Zdá sa, že Mitoma svojím sólovým zázračným gólom proti Wolves poprel fyziku: loptu si zobral na ľavom krídle - takmer na polovici ihriska - šikovne obišiel niekoľkých hráčov a potom loptu zasunul za bezmocného Josého Sa.

De Zerbi nešetrí chválou na svoju vychádzajúcu hviezdu: „Myslím si, že je to jeden z najlepších hráčov na svete v hre jeden proti jednému.“

March medzitým vstupuje do víkendu na čele tabuľky strelcov s tromi gólmi - spolu s útočníkom Brentfordu Bryanom Mbeumom - po tom, čo sa presadil proti Lutonu a dvakrát skóroval na Molineux. De Zerbi dal Marchovi za úlohu dosiahnuť v tejto sezóne 15 gólov a verí, že jeho útočník môže dosiahnuť ešte vyššiu úroveň.

„Marchovi stúpa sebavedomie,“ hovorí De Zerbi. „Pochopil, že môže streliť veľa gólov. Musí byť v správnej chvíli na správnom mieste. Pracujeme na tom. Je to skvelý hráč.“

Tým sa to však nekončí. Napriek letným nájazdom veľkoklubov na ich najväčšie hviezdy, klub stále disponuje dvoma najžiadanejšími mladíkmi vo svetovom futbale: 18-ročným Evanom Fergusonom a 19-ročným Juliom Encisom.

De Zerbi na tlačovej konferencii prezradil, že prvý menovaný povedie v sobotu ofenzívnu líniu proti West Hamu, zatiaľ čo druhý menovaný nebude pre zranenie k dispozícii "dlhší čas".

Ferguson vyniká postavou, silou a zdatnosťou, ktoré nemajú v jeho veku obdobu, zatiaľ čo Enciso patrí vo svojej vekovej kategórii medzi európsku elitu, čo sa týka driblérskych schopností a kreativity.

„Obaja sú väčšími hráčmi ako je ich skutočný vek,“ hovorí Talian. „Už teraz sú veľmi dôležitými hráčmi v Premier League a my máme šťastie, že ich máme v kádri.“

„Ferguson je veľmi dôležitý hráč. Máme veľa útočníkov a o základnej jedenástke sa musím rozhodovať v závislosti od fyzickej kondície hráčov a aktuálnej formy.“

„Veľmi ma mrzí zranenie Julia. Viete, že zranenia sa vo futbale môžu stať. Teraz musí zareagovať správnym spôsobom a vrátiť sa ešte lepší.“

Taktická filozofia

De Zerbi určite prevzal štafetu od bývalého manažéra Brightonu Grahama Pottera a pokračuje v nasadení expanzívneho, atraktívneho štýlu futbalu. Už v roku 2021 zabezpečil Talian malému Sassuolu v Serie A dve umiestnenia v najlepšej osmičke. Aká je teda jeho filozofia?

„Ukazujeme odvahu. Ukazujeme trpezlivosť. Ovládame hru. Na ihrisku sme protagonistami, užívame si to a robíme radosť našim fanúšikom. To je naše tajomstvo.“

Do víkendu Brighton strelil takmer dvakrát viac gólov ako ktorýkoľvek iný tím a bol na čele rebríčka v celej rade štatistík, vrátane očakávaných gólov, asistencií a vysokého počtu získaných lôpt vedúcich ku gólom.

Okrem toho iba Aston Villa zaznamenala viac "priamych útokov" - definovaných ako sekvencie otvorenej hry, ktoré začínajú na vlastnej polovici tímu a končia strelou alebo dotykom s loptou v súperovej šestnástke.

Góly prichádzajú z mnohých zdrojov - v lige sa presadilo už šesť hráčov Brightonu, čo dokazuje, že De Zerbiho útočné zdroje sa stále rozširujú, hoci Danny Welbeck ešte nezaznamenal gól.

Čo sa týka širšieho obrazu hry, Brighton patrí medzi najlepšie tímy, ktoré trpezlivo rozohrávajú a zároveň sú nebezpečné pri brejkoch. Vyšší podiel krátkych prihrávok zaznamenali len Chelsea a Spurs, zatiaľ čo len pre Arsenal je typické, že sa počas prihrávok pohybuje ďalej po ihrisku smerom dopredu.

Seagulls tiež v tejto sezóne zaznamenali viac dokončených prihrávok vo finálnej tretine ihriska ako šampión Manchester City.

De Zerbi vyžaduje tento štýl hry, ale zároveň má plnú dôveru v plnenie plánu svojimi hráčmi. „Svojim hráčom dávam myšlienku, ale hráči sú veľmi, veľmi inteligentní, aby to zvládli,“ hovorí.

„Chápu dôležitosť intenzity napádania súpera. Rozumejú prihrávkam po čiare. Dávam im pokyny, ale na ihrisku určite chápu, ako sa musia rozhodovať.“

Ekvádorský obranca Pervis Estupinan je ďalším stabilne žiariacim hráčom Brightonu, ktorý sa spolu s Mitomom podieľal na útokoch na ľavej strane ihriska, čo sme v menšej miere mohli sledovať už v priebehu minulej sezóny.

„Myslím, že útočíme viac po ľavej strane, pretože Pervis je jedinečný hráč,“ hovorí De Zerbi. „Je to plnohodnotný obranca, ale útočí ako krídelník. Po ľavej strane často hráme s dvoma krídelníkmi. Znie to nemožne, ale je to tak.“

„Estupinan je pre nás kľúčový hráč. Hrá fantastickým spôsobom. Myslím si, že sa v mnohých veciach zlepšuje. Môže sa zlepšovať a byť ešte lepší, je to jeden z najlepších obrancov v Premier League.“

Vysoký pressing je v móde a Brighton je veľmi efektívny v získavaní lôpt v záverečnej tretine ihriska, pričom zvyčajne využíva zónový pressing s jedným mužom, ktorý napáda súpera pri pokuse o vytváranie hry zozadu.

„Keď máme loptu, chcem, aby sa môj tím sústredil a vytvoril si správnu situáciu,“ hovorí Talian. „Ak stratíme loptu, musíme byť pripravení reagovať a nepripustiť kontru. Keď bránime, musíme sa snažiť vziať si loptu späť.“

„Snažíme sa byť veľmi agresívni v každej časti ihriska, pretože vieme, že ak budeme dobre pracovať v týchto situáciách, máme možnosť skórovať. Vždy však musíme byť sústredení, pretože nemôžeme ani riskovať. Áno, je to viac zónový pressing. Ak bránime muž proti mužovi, riskujeme.“

V celej lige je trend zapracovávať mladých hráčov s vysokou energiou, ktorí pomáhajú poháňať pressing na súpera - čo je ďalší rastúci trend - ale Brighton si v tomto období zatiaľ udržiava efektivitu s relatívne staršími hráčmi.

Väčšina odchodov Brightonu za veľké peniaze v posledných troch sezónach bola vo veku 24 rokov a menej, čo by mohlo vysvetľovať, prečo De Zerbiho tím v súčasnosti patrí k vekovo najstarším v súťaži. Hľadá manažér tieto skúsenosti, alebo mu boli vnútené?

„Toto leto sme prišli o troch veľmi dôležitých hráčov, Caiceda, Maca Allistera a Leviho Colwilla, ale stále sme mladé mužstvo,“ hovorí. „Welbeck hral, pretože jeho fyzická kondícia je neuveriteľná, ale bez problémov môžeme hrať s ďalšími dvoma hráčmi vo veku 18 alebo 19 rokov.“

„Nerozhodujem o základnej jedenástke v závislosti od veku. Vek pre mňa nie je dôležitý. Najdôležitejšia je kvalita. Ak je 18-ročný mladík lepší ako 33-ročný, potom nemám žiadne pochybnosti hrať s 18-ročným mladíkom.“

„James Milner behá ako 18-ročný a jeho skúsenosti sú neuveriteľné. Jeho prístup, motivácia a správanie. Ale ak by si Tariq Lamptey zaslúžil hrať namiesto Milnera, tak by som neváhal postaviť ho.“

Dokonalosť náboru

Je to až zarážajúce. Brighton len za tri roky predal Bena Whitea (50 miliónov libier), Marca Cucurellu (63 miliónov libier), Yvesa Bissoumu (35 miliónov libier), Neala Maupaya (15 miliónov libier), Dana Burna (13 miliónov libier), Caiceda (115 miliónov libier), Mac Allistera (55 miliónov libier), Leandra Trossarda (27 miliónov libier) a Roberta Sancheza (25 miliónov libier). A to sú len transakcie presahujúce 10 miliónov libier.

Klub za ten čas získal takmer 400 miliónov libier, z čoho 370 miliónov libier prišlo priamo od klubov patriacich do takzvanej "veľkej šestky".

Príchody tohto leta zostávajú relatívne skromné, na vrchole je útočník Watfordu Joao Pedro s cenovkou 30 miliónov libier.

Milner bol angažovaný ako voľný hráč, aby dodal tímu skúsenosti. 18-ročný Noel Atom prišiel z Lipska zadarmo, podobne ako Mahmoud Dahoud z Dortmundu. 25-ročný stredný obranca Igor Julio z Fiorentiny stál 14,6 milióna libier. Brankár Bart Verbruggen bol podpísaný za 16,3 milióna libier, aby nahradil Sancheza, ktorý odišiel do Chelsea.

Len za posledné tri roky priniesli prestupy klubu ohromujúce zisky - viac ako 250 miliónov libier. Je však tento model udržateľný? Dokáže Brighton naďalej predávať svojich hviezdnych hráčov a objavovať nové klenoty, ktoré ich nahradia?

„Je to jedno z tajomstiev Brightonu: náš nábor. Hráči sú skvelí a pre mňa ako trénera je jednoduchšie pracovať so skvelými hráčmi. Avšak potrebujeme nových hráčov,“ hovorí De Zerbi.

„Sme Brighton a vieme, že na konci sezóny môžeme prísť o dôležitých hráčov. Nie je to problém. Najdôležitejšie je vždy nájsť náhrady, správne náhrady, správnych hráčov - ak si chceme udržať túto úroveň. A máme rovnakú motiváciu - rovnaký cieľ.“

„A potom, na konci sezóny, uvidíme. Ferguson, Enciso, Mitoma, van Hecke, Gilmour, Lamptey - máme veľa veľmi dobrých hráčov, ktorých by sme mohli v budúcnosti predať. Ale v súčasnosti si myslím a dúfam, že sa nám podarí podpísať nejakých hráčov - pretože ich potrebujeme.“

Zdroj: Sky Sports