Leicester City vykázal za sezónu 2022/23 stratu vo výške 89,7 milióna libier. Celková strata za posledné tri sezóny v Premier League tak presiahla 215 miliónov libier.
Leicester bol minulý mesiac obvinený z údajného porušenia pravidiel o zisku a udržateľnosti (PSR) v súvislosti s dátami, ktoré boli teraz zverejnené.
Pravidlá najvyššej ligy povoľujú klubom stratu maximálne 105 miliónov libier počas trojročného obdobia.
Stalo sa tak napriek tomu, že líšky, ktoré na konci minulej sezóny zostúpili do nižšej súťaže, dosiahli zisk 74,8 milióna libier z predaja hráčov.
V účtovnej uzávierke klub opisuje zostup ako "neuspokojivý a neočakávaný pokles", keďže v predchádzajúcich troch sezónach skončil v Premier League na ôsmom, piatom a piatom mieste.
Výkonná riaditeľka klubu Susan Whelan uviedla: „Po dlhom období rastu a úspechoch klubu v poslednom desaťročí bola sezóna 2022/23 výrazným neúspechom, ktorého dôsledky budeme pociťovať ešte nejaký čas.“
„Teraz sa musíme sústrediť na prestavbu a snahu o návrat a opätovné etablovanie sa v Premier League.“
„Po tom, čo sme v predchádzajúcich troch sezónach dosiahli v Premier League konečné umiestnenie na piatom, piatom a ôsmom mieste, boli naše ciele a s nimi spojené rozpočty na sezónu 2022/23 úplne primerané.“
„Avšak pre klub, ako je ten náš, ktorého trvalé športové úspechy ospravedlňovali úroveň investícií potrebných na to, aby sme mohli konkurovať najlepším klubom a realizovať naše ambície, predstavuje sezóna s výrazne slabšími výsledkami na ihrisku finančné výzvy, najmä z pohľadu súčasných pravidiel ziskovosti a udržateľnosti.“
Líšky získali počas minulého leta približne 70 miliónov libier predajom francúzskeho stredopoliara Wesleyho Fofanu do Chelsea za 30 miliónov libier a anglického záložníka Jamesa Maddisona do Tottenhamu za 40 miliónov libier.
Tieto čiastky však boli kompenzované prepustením Brendana Rodgersa a jeho realizačného tímu (vrátane asistenta manažéra Chrisa Daviesa) v apríli 2023 a nižším konečným umiestnením v lige.
V účtovnej uzávierke sa neuvádza, koľko presne stálo prepustenie Rodgersa, ale náklady klubu sa zvýšili o 26 miliónov libier na 301,8 milióna libier, čo klub čiastočne pripisuje zmene manažéra.
Rodgers vyjadril svoju frustráciu z neschopnosti klubu utrácať v letnom prestupovom období 2022. Na začiatku sezóny predpovedal, že Leicester bude bojovať o záchranu a na prežitie potrebuje dosiahnuť 40 bodov. Napokon skončil na 18. mieste so ziskom 34 bodov a zostúpil do Championship.
Obrat sa znížil na 177,3 milióna libier - z 214,6 milióna libier v predchádzajúcom roku - ale predseda Aiyawatt Srivaddhanaprabha vo februári minulého roka vyrovnal nesplatený dlh klubu vo výške 194 miliónov libier voči materskej spoločnosti King Power International.
Líšky dlhovali túto čiastku vo forme pôžičiek spoločnosti KPI, ktorú vlastní rodina Srivaddhanaprabha, ale došlo k prevodu dlhu na vlastný kapitál.
„Dlhodobá a trvalá finančná istota a záväzok, ktoré poskytli Khun Aiyawatt, rodina Srivaddhanaprabha a King Power International, umožňujú klubu obnovu s istotou a dôverou,“ dodala Whelan.
K zverejneniu účtovnej závierky Leicesteru došlo 12 dní po tom, ako ho Premier League obvinila z údajného porušenia PSR a nepredloženia auditovaných financií.
Leicester bude mať "dodatočné výdavky", ktoré zahŕňajú výdavky na jeho ženský tím a akadémiu, čo zníži jeho celkové straty.
Strata 215,3 milióna libier za tri roky zahŕňa stratu 33,1 milióna libier pred zdanením zo sezóny 2020/21, v ktorej líšky zdvihli nad hlavu pohár za triumf v FA Cup-e a tiež rekordnú klubovú stratu 92,5 milióna libier o rok neskôr.
Ak bude Leicester uznaný vinným z porušenia pravidiel, ktoré umožňujú klubom v Premier League priemernú stratu 35 miliónov libier za sezónu, mohol by čeliť odpočtu bodov.
Keďže prípad, vrátane prípadných odvolaní, bude pravdepodobne trvať aj po skončení tejto sezóny, znamená to, že všetky prípadné sankcie sa uplatnia v budúcej sezóne.
V tejto sezóne už boli za porušenie pravidiel potrestané odpočítaním bodov prvoligové kluby Everton a Nottingham Forest.
Leicester je tiež predmetom samostatného finančného vyšetrovania zo strany EFL, ktorá po obvinení Premier League uvalila na klub z East Midlands registračné embargo.
Líšky reagovali začatím súdneho konania proti EFL aj Premier League.
Leicester City zdôvodnil stratu 89,7 milióna libier tromi kľúčovými problémami.
Prvým bol pokles zisku za konečné umiestnenie v Premier League, keď klub v priebehu 12 mesiacov klesol z ôsmeho na 18. miesto. Tento pokles mal za následok zostup klubu z najvyššej súťaže, ale aj zníženie príjmov o približne 30 až 35 miliónov libier.
Druhým dôvodom je neúčasť v európskych pohároch a tretím dôvodom sú výrazné náklady pri odchode Brendana Rodgersa z klubu.
Leicester sa snažil preklenúť priepasť medzi prvou šestkou Premier League, ale zlyhal pri nábore personálu a samotných výkonoch na ihrisku.
Najvýznamnejšia je zrejme suma, ktorá sa zjavne minula na mzdy. Napriek zisku 75 miliónov libier z predaja hráčov sa klub stále nachádza v červených číslach.
Leicester sa stal známym klubom, ktorý rozdáva štedré zmluvy a stará sa o hráčov a ich agentov.
Tu však vidíme, ako veľmi to ovplyvnilo finančný stav klubu - obrovské mzdové náklady majú za následok zostup, namiesto toho, aby ich posunuli ďalej.