Tento víkend sme videli viac chýb vedúcich k šanciam súpera ako v ktoromkoľvek inom kole Premier League za posledných päť sezón. Pozreli sme sa, ktoré tímy v tejto sezóne robia najviac chýb vedúcich k strelám alebo ku gólom súpera.
Minulý týždeň portál Opta analyzoval, či sú individuálne chyby hlavnou prekážkou Arsenalu na ceste za titulom v Premier League. Až 25 percent gólov, ktoré tím Mikela Artetu inkasoval, bolo výsledkom individuálnych chýb, čo je vyšší podiel ako u ktoréhokoľvek iného tímu v piatich najlepších európskych ligách.
Šance Arsenalu na titul tento víkend výrazne klesli, keď doma prehral s Aston Villou 0:2, ale ani jeden z inkasovaných gólov nebol tentokrát priamym dôsledkom chyby niektorého z hráčov.
William Saliba a David Raya si mohli lepšie poradiť s krížnym pasom Lucasa Digneho pri otváracom góle Leona Baileyho a Jorginhovu prihrávku zachytil Youri Tielemans pred gólom Ollieho Watkinsa, bola to však skôr dobrá práca záložníka Villans ako Jorginhova chyba.
V zápase sme však našli aj niekoľko nepríjemných momentov. Villa dvakrát trafila konštrukciu brány po chybách obrancov Arsenalu. Watkins tak urobil po tom, čo Gabriel Magalhaes trafil do chrbta Oleksandra Zinčenka a Tielemans trafil tyč a brvno po tom, čo Zinchenko predvádzal nezmyselný dribling z obrany.
V ďalších zápasoch kola sa vyskytlo množstvo chýb, ktoré už súperi gólovo trestali. V 33. kole tejto sezóny sa vyskytlo viac chýb ako v ktoromkoľvek inom kole v tejto sezóne. V 10 zápasoch sa vyskytlo 18 chýb, ktoré viedli k strele súpera, a osem chýb, ktoré viedli ku gólu súpera. V oboch prípadoch je to minimálne o dve chyby viac ako v ktoromkoľvek inom zápase Premier League v tejto sezóne.
V skutočnosti to bolo najviac chýb vedúcich k strele súpera v Premier League od 21. kola v sezóne 2018/19, pričom len jeden zápasový deň priniesol viac chýb vedúcich ku gólu súpera za posledných päť sezón (7. kolo v sezóne 2022/23).
Čo sa teda stalo tento víkend?
Tottenham to všetko rozbehol pochmúrnou porážkou 0:4 na pôde Newcastle, ktorá zahŕňala góly po chybách Pedra Porra a Destinyho Udogieho.
Stredopoliar Manchesteru City Matheus Nunes sa vzdal lopty na hranici vlastného pokutového územia a daroval Lutonu gól, hoci City nakoniec tento zápas s prehľadom vyhrali a Nunesova chyba tak nakoniec nemala veľký význam.
Medzitým si Brighton a Burnley na Turf Moor vymenili nákladné chyby. Carlos Baleba daroval Joshovi Brownhillovi gól, ktorý vyzeral, že by mohol zverencom Vincenta Kompanyho priniesť dôležité tri body, lenže gólman Arijanet Muric si nechal spätnú prihrávku Sandera Bergeho prekĺznuť pod nohou do siete, čo bol zrejme zároveň najtrápnejší gól sezóny.
Neskôr v sobotu sa Willy Kambwala pošmykol a umožnil Dominicovi Solankemu streliť úvodný gól Bournemouthu. V nedeľu stredný obranca West Hamu Konstantinos Mavropanos prihral Andreasovi Pereirovi, ktorý otvoril skóre zápasu, a v pondelok Jordan Pickford prihral loptu priamo Coleovi Palmerovi a prispel tak k jeho čistému hetriku.
Okolnosti, za ktorých sa hráči tento víkend dopustili chýb vedúcich ku gólom, nemôžeme vydávať za náhodné. Je to zmes veku, neskúseností a zvýšeného tlaku na hráčov pred koncom sezóny.
Kambwala je stále tínedžer, zatiaľ čo Baleba len v januári dovŕšil 20 rokov. Udogie má len 21 rokov a podobne ako 24-ročný Porro má za sebou 30 štartov vo svojej prvej kompletnej sezóne v Premier League. Muric nastúpil v súťaži len piatykrát a Nunes od svojho príchodu do City takmer nehral. Mavropanos bol vo veku 26 rokov a 125 dní najstarším a najskúsenejším z celej partie až do pondelňajšieho Pickfordovho prešľapu pri otrasnom výkone Evertonu.
Keď každý tím hrá zozadu a manažéri žiadajú od svojich hráčov, aby boli odvážni v držaní lopty a riskovali hlboko na vlastnej polovici, chyby - a z nich inkasované góly - sú nevyhnutné. Patria k tomuto štýlu hry.
V tejto sezóne sa v skutočnosti nevyskytuje viac chýb vedúcich ku strelám a gólom ako v iných sezónach, pravdepodobne preto, že celková technická kvalita hráčov v Premier League sa s každou sezónou zlepšuje.
Chyby sú však viditeľnejšie ako kedysi jednoducho preto, že každá akcia je v dnešnej dobe veľmi sledovaná a rozoberaná na internete. Veľký počet takýchto chýb tento víkend nám dáva ešte viac dôvodov na ich rozoberanie.
Vzhľadom na to nás zaujímalo, ktoré tímy boli túto sezónu najviac náchylné na chyby.
Sheffield United, ktorého obrana by sa mohla stať najhoršou v celej histórii Premier League, bol v tejto sezóne až príliš často architektom vlastného pádu, keď urobil osem chýb vedúcich ku gólu súpera, čo je najviac v Premier League. Problémom zverencov Chrisa Wildera je, že celkovo inkasovali toľko gólov, že by boli odsúdení na vypadnutie, aj keby sa nedopustili všetkých týchto chýb.
Prekvapením môže byť, že Brighton je na čele Premier League v počte inkasovaných gólov v dôsledku chýb a je teda na úrovni Sheffieldu United. V súčasnosti sú na 10. mieste v tabuľke a tieto góly sa pre tím Roberta De Zerbiho môžu ukázať ako rozdiel medzi európskou kvalifikáciou a iba umiestnením v strede tabuľky.
Nasleduje Brentford so siedmimi gólmi inkasovanými v dôsledku chýb. Zdá sa, že ich víkendové víťazstvo nad Sheffieldom United im pomohlo k záchrane v najvyššej súťaži, ale nebyť týchto lacných gólov, ktorým sa dalo vyhnúť, mohli byť ďaleko od problémov už dávno.

Zaujímavé však je, že Tottenham dovolil svojim súperom viac a kvalitnejších šancí z chýb svojich hráčov ako ktorýkoľvek iný tím v Premier League. Dvadsať striel, ktorým čelili po svojich chybách, je spolu s Chelsea najviac v Premier League, ale strely, ktorým Spurs čelili, mali hodnotu 5,5 očakávaného gólu (xG), čo je najvyššie číslo v súťaži.
Po chybách inkasovali šesť gólov, čo je približne rovnako ako ich xG. Zatiaľ čo osem gólov Sheffieldu United padlo len z 2,7 xG (rozdiel 5,3) a osem gólov Brightonu padlo z 3,7 xG (rozdiel 4,3).
Arsenal (6 gólov, 1,8 xG), Burnley (6 gólov, 1,9 xG), Luton (6 gólov, 2,6 xG), Everton (6 gólov, 2,8 xG) a Nottingham Forest (6 gólov, 2,9 xG) tiež inkasovali po ich chybách výrazne viac gólov ako naznačovala štatistika očakávaných gólov.
Tottenham často zachraňoval gólman Guglielmo Vicario, ktorý je od svojho príchodu v lete minulého roka veľkou oporou kohútov.
Wolves inkasovali v tejto sezóne Premier League najmenej gólov v dôsledku individuálnych chýb (dva). Tie prišli z 3,1 xG, čo naznačuje, že brankár José Sá odvádza tiež veľmi solídnu prácu.
Brentford inkasuje po chybách množstvo gólov skôr kvôli kvalite šancí, ktoré dáva súperom, než kvôli ich množstvu. V dôsledku individuálnych chýb čelili včely 14 strelám - deviatemu najväčšiemu počtu v lige - ale tieto strely mali priemernú hodnotu až 0,37 xG, čo je najvyššie číslo zo všetkých tímov.
Arsenal a Aston Villa sú z tohto hľadiska na opačnom konci rebríčka, keď čelili 15, resp. 10 strelám po chybách svojich hráčov, ale tieto strely mali priemernú hodnotu xG len 0,1, takže ich kvalita bola veľmi nízka.
Chybám sa nedá vyhnúť, vždy boli súčasťou hry a vždy budú. Keďže aktuálna sezóna Premier League vrcholí, tlak na hráčov sa zvyšuje a stávky sú čoraz vyššie, očakávajte ich ešte viac.