Pre kluby Premier League to v Európe nebol vydarený týždeň, čo spôsobilo, že niektorí ľudia ako prví oznámili najnovšiu krízu anglického futbalu.
V Allianz Arene práve zaznel konečný hvizd hlavného rozhodcu a sociálne siete zaplavili príspevky zosmiešňujúce vyradenie Arsenalu Bayernom Mníchov vo štvrťfinále Ligy majstrov.
O polhodinu neskôr bola zosmiešnená žiadosť Erlinga Haalanda vynechať predĺženie a penalty z dôvodu únavy, keď obhajca trofeje Manchester City podľahol Realu Madrid.
Arsenal a City boli na najlepšej ceste povýšiť svoju domácu rivalitu na kontinentálnu scénu, ale svoju šancu premrhali.
Liverpool vo štvrťfinále Európskej ligy bojoval proti Atalante, ale nedokázal prekonať deficit 0:3 z prvého zápasu, zatiaľ čo podobný príbeh sa odohral aj v prípade West Hamu, ktorý prehral s Bayerom Leverkusen v celkovom súčte 1:3.
To všetko znamená, že Aston Villa je jediným anglickým tímom, ktorý sa v tejto sezóne dostal do semifinále akejkoľvek európskej súťaže po dramatickom víťazstve nad Lille po penaltovom rozstrele.
Už netreba debatovať o koeficientoch. Dodatočné miesta v Lige majstrov teraz s určitosťou získajú nemecká Bundesliga a talianska Serie A. Žiadny anglický tím sa do vynovenej súťaže neprebojuje prostredníctvom piateho miesta v Premier League.
Bolo by príliš jednoduché vykresliť to ako katastrofu pre anglický futbal alebo ako znak toho, že Pep Guardiola, Mikel Arteta a Jurgen Klopp sa až príliš zamerali na boj o titul v Premier League.
Mohli by ste sa pokúsiť pripísať vinu neúprosnému programu najvyššej súťaže a tesným prestávkam medzi zápasmi - ktoré sa mimochodom zmiernia oznámením zo štvrtka, že opakované zápasy FA Cup-u budú od budúcej sezóny zrušené. Napríklad Lille a Paris Saint-Germain dostali od francúzskych futbalových úradov víkendový oddych medzi dvoma štvrťfinálovými zápasmi v Európe.
Hoci je to nepochybne dôležitý faktor, nezabránil tomu, aby sa v piatich z posledných šiestich ročníkov Ligy majstrov dostal do finále aspoň jeden anglický klub. Je to ľahká výhovorka, ktorá by sa brala vážne, keby sa kluby dôrazne postavili proti plánom FIFA na rozšírené majstrovstvá sveta klubov v Spojených štátoch počas budúceho leta alebo keby odmietli predsezónne výjazdy do celého sveta, ktoré prinášajú slušné zisky.
Ak by mal niekto dôvod na sťažnosť, bola by to Atalanta, ktorá v pondelok večer remizovala doma s Veronou 2:2 v Serie A a o 72 hodín neskôr hostila Liverpool.
Krása vyraďovacích turnajov spočíva v tom, že prinášajú prekvapenia a jeden zásah šťastia alebo nešťastia môže absolútne zmeniť situáciu.
Pri remíze 3:3 na Bernabeu vetky góly City padli spoza šestnástky. City mali šesť striel na bránu a ich kombinované číslo xG (očakávané góly), ktoré merajú kvalitu ich šancí, bolo 0,8. V stredajšom večernom odvetnom zápase skórovali raz z xG s hodnotou 2,7.
Ostatní zasa zabudli, že Arsenal sa do Ligy majstrov vrátil až v tejto sezóne po šesťročnom exile, v rámci ktorého v sezóne 2021/22 v Európe úplne chýbal, napriek tomu sa mu podarilo dostať sa do poslednej osmičky, prvýkrát od sezóny 2009/10. Artetovo mužstvo sa z tejto skúsenosti určite poučí.
A možno nebudú jediní, ktorí sa niečo naučia.
Madridčania sú jedným z najväčších zostávajúcich podporovateľov európskej Superligy. V predstavách ich prezidenta Florentina Pereza by to preklenulo priepasť medzi obrovským bohatstvom Premier League a ostatnými klubmi v Európe. Je to ten istý Madrid, ktorý tiež kupuje hráčov za obrovské peniaze, vyhral Ligu majstrov päťkrát za posledných 10 rokov a celkovo rekordných 14-krát. Teraz je opäť v semifinále.
Prítomnosť Bayernu ako ich súpera v semifinále sotva naznačuje, že elita kontinentálnej Európy sa snaží držať krok so svojimi anglickými súpermi, najmä keď Barcelona nepostúpila cez PSG len kvôli vlastnej neschopnosti na ihrisku.
Tento týždeň bol určite znakom toho, že aspoň na ihrisku tieto kluby nepotrebujú Superligu, aby im pomohla konkurovať veľkým hráčom Premier League. To však neznamená, že sa toho naozaj veľa zmenilo.
Nemecký futbal sa zrazu neprebudil, pretože má dva tímy v semifinále Ligy majstrov. Stalo sa tak aj v sezóne 2019/20, keď sa k Bayernu vo finálovej štvorke pripojilo RB Lipsko.
Turnajové skúsenosti Bayernu im dávali výhodu pred Arsenalom, ale jeho 11-ročné držanie bundesligového titulu sa skončilo a v novembri ho z DFB-Pokal, nemeckej obdoby FA Cup-u, vyradil treťoligový Saarbrucken. Už sa rozhodlo, že tréner Thomas Tuchel v lete po niečo viac ako roku vo funkcii odíde a ich postup do semifinále Ligy majstrov sotva prekrýva trhliny neúspešnej sezóny.
Taliansko malo v minulej sezóne dva kluby v semifinále Ligy majstrov, keď Inter porazil mestského rivala Miláno a dostal sa do finále. Tentoraz však Inter vypadol už v osemfinále s Atleticom, zatiaľ čo Miláno skončilo vo svojej skupine tretie a vypadlo do Európskej ligy. Nikto nemôže tvrdiť, že Inter je teraz horším tímom. Aktuálne má na čele Serie A náskok 14 bodov a je pripravený vystriedať Neapol na poste majstra.
Existuje pokušenie vyvodzovať z týchto zápasov veľké závery, ale skutočnosť je oveľa jednoduchšia, aj keď ťažko prijateľná.
Anglické kluby nepotrebujú vykonávať globálnu revíziu.
Arsenal, City a Liverpool sú túto sezónu medzi porazenými, ale v budúcej sezóne budú opäť na scéne Ligy majstrov s najvyššími ambíciami.
Zdroj: The Athletic