Manažéri Manchesteru City a Arsenalu sa sťažovali, že po minulotýždňových zápasoch Ligy majstrov ich čaká nabitý program. Mali by sa však s tým jednoducho zmieriť...
Po sobotňajšom víťazstve 1:0 nad Chelsea v semifinále FA Cup-u prešiel manažér Manchesteru City Pep Guardiola do ofenzívy.
V rozhovore pre BBC, po tom, ako jeho tím postúpil do finále FA Cup-u len tri dni po prehre s Realom Madrid v Lige majstrov, sa zameral na tých, ktorí sú zodpovední za stanovenie rozpisu zápasov.
„Je neprijateľné, aby nás dnes nechali hrať,“ povedal. „Je to nemožné, kvôli zdraviu hráčov. Nie je to normálne.“
„Sto dvadsať minút v Madride, veľké emócie a spôsob, akým sme prehrali. Viem, že táto krajina je výnimočná, ale tu ide o zdravie hráčov. Nechápem, ako sme to mohli prežiť.“
V dňoch nasledujúcich po jeho sťažnostiach sa Guardiolovi dostalo len málo pochopenia. Mnohí poukazovali na to, že má k dispozícii väčšie zdroje na prácu ako väčšina ostatných manažérov vo svetovom futbale, zatiaľ čo iní sa ho pýtali, čo očakáva, ak je v klube, ktorý verí vo víťazstvo v každej súťaži, do ktorej vstúpi. Je samozrejmé, že ak postupujete v Lige majstrov i v FA Cup-e, tak odohráte množstvo zápasov.
Ďalšia výčitka namierená jeho smerom sa týkala toho, ako veľa - alebo skôr málo - sa rozhodol rotovať hráčov v sobotňajšom zápase proti Chelsea. Guardiola urobil oproti zápasu v Madride štyri zmeny v základnej zostave, z toho jednu v bráne, zatiaľ čo Mateo Kovačič a Jérémy Doku zostali na lavičke. Kovačič nastúpil proti Madridu po 112 minútach a proti Chelsea sa na ihrisku neobjavil. Zdá sa, že je rozumné sa pýtať, či mohol urobiť viac zmien, ak sa tak obával o pohodu svojich hráčov.
Druhá vec je, prečo Guardiola a jeho tím museli hrať zápas FA Cup-u už v sobotu. V nedeľňajšom semifinále FA Cup-u totiž nastúpil Manchester United proti Coventry City, pričom oba tímy nehrali zápas už týždeň.
Neskôr v sobotu, po víťazstve Arsenalu nad Wolves, načal túto tému aj Mikel Arteta. Zopakoval Guardiolove myšlienky.
„Nie je to o nás, o Pepovi alebo o mne, je to o pohode hráčov,“ povedal Arteta. „Keď hráte v európskej súťaži, každý tím musí súťažiť rovnakým spôsobom. Nemôžete mať tím, ktorý nehral sedem dní a má viac času na regeneráciu, ako klub ktorý hrá na troch frontoch.“
„Ak sa na to pozriete z akéhokoľvek uhla pohľadu, nie je to správne. Chráňme hráčov a urobme všetko preto, aby sme im poskytli maximum času, ktorý im pomôže zotaviť sa a podať kvalitný výkon.“
Bod, ktorý Guardiola a Arteta vyslovili, je o to aktuálnejší, že prichádza v týždni, kedy boli nadobro zrušené opakované zápasy FA Cup-u. Diskusia o preťažovaní hráčov sa opäť dostala do centra pozornosti.
Nie je však jasné, aké by malo byť riešenie.
V priebehu rokov sa objavili rôzne návrhy, ale zdá sa, že každý z nich narazil na odpor tradicionalistov tejto hry.
Sú ľudia, ktorí stále chcú, aby sa zachovali opakované zápasy FA Cup-u. Zrušenie Ligového pohára sa zdá byť jednoduchou cestou k uvoľneniu miesta v programe, najmä vzhľadom na to, že iné krajiny majú tendenciu mať len jednu domácu pohárovú súťaž, ale zdá sa, že ľuďom v Anglicku sa táto myšlienka celkovo nepáči.
Zoberme si ako príklad Francúzsko. Tamojšie vedenie súťaže robí všetko preto, aby znížilo zaťaženie hráčov. Pred niekoľkými rokmi sa Francúzsko stalo poslednou krajinou, ktorá zrušila svoju druhú pohárovú súťaž - Coupe de la Ligue - a potom sa Ligue 1 od sezóny 2023/24 zúžila z 20 na 18 tímov.
Keďže PSG a Marseille v tejto sezóne stále bojujú v Európe, tvorcovia rozpisu Ligue 1 preložili zápasy týchto klubov cez víkend medzi prvým a druhým štvrťfinálovým zápasom Ligy majstrov resp. Európskej ligy, aby mali čo najväčšiu šancu postúpiť ďalej. To má následky pre ostatné kluby v Ligue 1, ale každý je nútený pracovať podľa potrieb najväčších tímov.
Medzitým je bežné, že tímy z Francúzska, Nemecka alebo Talianska, ktoré hrajú Ligu majstrov, majú ligový zápas presunutý na piatok večer, aby mali celý víkend na prípravu.
Majú teda Guardiola a Arteta pravdu? Malo by sa urobiť viac na ochranu najlepších anglických tímov, aby mali čo najväčšiu šancu uspieť v Európe a aby sa im vytvorili čo najlepšie podmienky na to, aby mohli hrať atraktívne zápasy?

Pohľad na počet hodín medzi zápasmi v tejto sezóne ukazuje, že City majú jeden z najvyčerpávajúcejších rozpisov v Európe. V sezóne 2023/24 mali City medzi zápasmi v priemere 121 hodín a 26 minút, čo je len niečo vyše piatich dní. Kratší priemerný časový interval medzi zápasmi mal z tímov Premier League iba Liverpool (116 hodín a 18 minút).
Viac zápasov ako City (52) odohral v tejto sezóne len Liverpool (53). Aston Villa (50 zápasov) a West Ham (49) odohrali ďalší najväčší počet zápasov a sú na ďalších miestach, pokiaľ ide o najkratšie časy medzi zápasmi.
Arsenal mal však medzi zápasmi v priemere viac času ako Newcastle, ktorý odohral o dva zápasy menej, čo naznačuje, že plánovanie bolo k Artetovmu tímu oveľa milosrdnejšie, ako pri iných tímoch.
Porovnanie týchto čísel s ostatnými aktuálne desiatimi najlepšími mužstvami v rebríčku Opta Power Rankings však naznačuje, že tímy Premier League čelia náročnejším programom ako ich európski kolegovia. Spomedzi najväčších tímov v najväčších ligách je Barcelona (131 hodín, 28 minút) jediným tímom s kratším priemerným časom na zápas ako Arsenal, ktorý je v Premier League na šiestom mieste.
PSG, ktoré stále bojuje na troch frontoch, malo medzi jednotlivými zápasmi takmer o 22 hodín viac ako Liverpool.

To všetko je slušným argumentom na to, aby sa počet zápasov v Anglicku znížil. „Určite to nie je zdravé,“ povedal Arteta v sobotu. „Niekde, nejako, musíme kalendár zredukovať.“
Ak je odstránenie Ligového pohára mimo hry, zrejmým miestom, kde by sa dalo hľadať riešenie, by bolo zníženie veľkosti Premier League o dva tímy, čo by každému tímu ubralo štyri zápasy zo sezóny. Vzhľadom na dva zápasy skupinovej fázy Ligy majstrov navyše od budúcej sezóny to môže byť dokonca nevyhnutné.
Ale nič z toho nebude znamenať viac sympatií pre Guardiolu ani Artetu. City aj Arsenal vypadli z Ligového pohára už v prvých kolách a toľko zápasov odohrajú preto, lebo v iných súťažiach postúpili ďalej.
Napriek tomu, že ich tímy odohrali v tejto sezóne druhý a piaty najväčší počet zápasov spomedzi všetkých tímov Premier League, Guardiola a Arteta nedali šancu takmer žiadnemu okrajovému hráčovi v základe. Žiadny tím najvyššej súťaže v tejto sezóne neštartoval vo všetkých súťažiach s menej hráčmi ako City (24), zatiaľ čo Arsenal použil len o jedného hráča viac (25).
Výsledkom je, že priemerný hrací čas (vrátane nadstaveného času) každého hráča City (2 037 minút) a Arsenalu (1 932) je v tejto sezóne najvyšší v Premier League okrem West Hamu (2 067). Zverenci Davida Moyesa však majú k dispozícii oveľa menej prostriedkov ako oba tímy, ktoré sa uchádzajú o titul.
Guardiola však aspoň dobre rotoval svoju základnú jedenástku. S 219 zmenami v základnej jedenástke - v priemere 4,2 zmeny na zápas - len Klopp (265, 5,0 na zápas) urobil viac zmien v základnej zostave. Vďaka tomu, že to robil dôsledne počas celej sezóny, sa City darí napredovať aj v tomto období. Napriek tomu, ak by prejavil trochu viac dôvery v celé svoje mužstvo - podobne ako Klopp - mohli by byť teraz ešte v lepšej kondícii.
Na druhej strane Arteta urobil len 124 zmien v zostave, čo je v priemere 2,6 na zápas. Možno sa čudovať, že jeho hráči sa v posledných týždňoch sezóny zdajú byť unavení?

Žiadna z týchto informácií neprinúti nikoho, kto nesympatizuje s Guardiolom alebo Artetom, zmeniť názor. Riadia dva z najlepších a najväčších klubov na svete, bojujú o slávu na vrchole Premier League a majú skutočné ambície vyhrať každú sezónu niekoľko súťaží.
Manažéri sa vždy budú sťažovať na nahromadenie zápasov, ktorým ich tímy čelia, ale - aspoň zatiaľ - to k tomu jednoducho patrí. Je veľa iných tímov a manažérov, ktorí by radi nariekali, že v stredu hrajú semifinále Ligy majstrov a v sobotu semifinále FA Cup-u alebo kľúčový zápas v boji o titul.
Oba tímy majú viac ako dostatok hráčov na to, aby sa s takýmto problémom vysporiadali.