Webová stránka Sportico, ktorá sa zaoberá analýzou športového podnikania, zverejnila zoznam 50 najhodnotnejších klubov vo svete futbalu, pričom výpočet príjmov vychádza z údajov zverejnených v klubových účtovných závierkach a následne sa používajú parametre špecifické pre jednotlivé tímy.
Tieto parametre vychádzajú z viacerých faktorov vrátane: historických tržieb, trhu (veľkosť, nasýtenie), sily značky, výkonnosti na ihrisku (historickej a nedávnej), podmienok prenájmu objektov, dlhového zaťaženia a ďalších záväzkov, ako aj očakávanej budúcej ekonomiky tímu a ligovej súťaže, v ktorej kluby pôsobia.

Hodnota MLS rýchlo rastie
Ktorá liga má v top 50 najviac zástupcov? Premier League by bol zrejmý tip.
Ale 20 klubov v zozname spoločnosti Sportico je z Major League Soccer (MLS), teda necelých 70 % celej ligy.
Najvyššie postaveným klubom MLS je Los Angeles FC (1,15 mld. USD) na 15. mieste, ale do prvej dvadsiatky sa dostali aj Atlanta United, Inter Miami, LA Galaxy a New York City FC.
Kým veľkomestské kluby zo severoamerickej ligy sa nachádzajú na vrchole zoznamu, prínosom pre rozvoj MLS sú aj menšie trhy - Austin FC (21. miesto), Portland Timbers (30.), Columbus Crew (37.), FC Cincinnati (38.) a Nashville SC (40.).
V tejto súvislosti sa môžu vynoriť viaceré otázniky.
Väčšina z týchto klubov nie je v Európe známou značkou. Naopak, kluby Premier League sú medzi fanúšikmi tohto športu v Spojených štátoch známe. Príjmy v MLS sú nízke, jej kluby často nedosahujú zisk a nemajú prístup k lukratívnemu fondu UEFA pre účastníkov jej kontinentálnych súťaží.
Pri oceňovaní klubov sa však berie do úvahy dlhodobý potenciál aktíva - a kluby MLS majú oveľa lepšiu pozíciu ako mnohé európske kluby nachádzajúce sa v strede tabuľky.
Na jednej strane, absencia zostupu do nižšej súťaže v modeli MLS poskytuje tímom vyšší príjem - zatiaľ čo opatrenia ligy na kontrolu nákladov spolu s existujúcimi modernými štadiónmi znamenajú, že majú štruktúru, ktorá jedného dňa maximalizuje príjmy. Tento rok vzrástol predaj sezónnych vstupeniek o 15 % a príjmy o 25 %.
Záujem o ligu rastie - príchody významných hráčov na čele s Lionelom Messim do Interu Miami zvýšili jej celosvetovú prestíž a MLS podpísala v roku 2022 aj lukratívnu 10-ročnú zmluvu o vysielaní so spoločnosťou Apple.
Ďalším impulzom na obzore je blížiace sa spoluorganizovanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2026. Mexiko, ďalšie zo spoluorganizátorov tohto turnaja (Kanada je tretím), má zastúpenie troch klubov - Club America (25.), Guadalajara (31.) a Monterrey (48.).
Americké vlastníctvo stojí najvyššie
Televízny dramatický seriál The Newsroom od Aarona Sorkina z roku 2012 sa začal slávnym, aj keď kontroverzným monológom.
Keď mal vysvetliť, prečo je Amerika najlepšou krajinou na svete, hlavná postava Jeffa Danielsa sa rozohnila a vášnivo vyvrátila toto tvrdenie.
„Sme siedmi v gramotnosti, 27. v matematike, 22. vo vede, 49. v priemernej dĺžke života, 178. v dojčenskej úmrtnosti, tretí v mediáne príjmov domácností, štvrtí v pracovnej sile a štvrtí v exporte. Vedieme len v troch kategóriách: počet uväznených občanov na obyvateľa, počet dospelých, ktorí veria, že anjeli sú skutoční, a výdavky na obranu.“
Možno je načase pridať k týmto trom kategóriám ďalšiu - vlastníctvo futbalových klubov.
Okrem 19 klubov MLS (dvadsiaty tím na zozname, Toronto FC, je vo vlastníctve kanadského majiteľa) je ďalších osem klubov z top 50 aspoň čiastočne vlastnených americkými jednotlivcami alebo spoločnosťami, vrátane Manchesteru United (1.), Liverpoolu (4.), Arsenalu (8.), Chelsea (10.), AC Miláno (14.), Lyonu (23.) a Ríma (24.).
Spolu je to 27 klubov, čo je viac ako polovica z tohto zoznamu.
V Premier League nie je vylúčené, že až 14 z jej 20 klubov, čo je počet potrebný na zabezpečenie rozhodovacej väčšiny, by mohlo byť v nasledujúcich dvoch rokoch vo vlastníctve Američanov.
Deväť z nich je už teraz, pričom Ipswich, ktorý si minulý víkend zabezpečil postup z Championship, sa v budúcej sezóne stane desiatym. Everton by mohla prevziať spoločnosť 777 Partners a polovica zo štyroch tímov v play-off - West Bromwich Albion a Leeds United - sú ďalšími dvoma klubmi s americkými majiteľmi. Na predaj je v súčasnosti aj Brentford.
Smer vývoja je jasný. Futbal sa čoraz viac stáva americkým športom.
Premier League je v Európe stále na vrchole
Po 20 tímoch z MLS je ďalšou najviac zastúpenou ligou anglická Premier League s deviatimi klubmi: Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Tottenham, Chelsea, West Ham, Newcastle a Aston Villa.
Z talianskej Serie A nájdeme v rebríčku šesť klubov - Juventus, AC Miláno, Inter Miláno, Rím, Neapol a Atalanta, hoci stojí za povšimnutie, že žiadny z nich sa nenachádza v prvej desiatke.
Nemecká Bundesliga má štyroch zástupcov - Bayern Mníchov, Borussiu Dortmund, RB Lipsko a Eintracht Frankfurt. Bayer Leverkusen - ktorý už v sezóne 2023/24 získal titul v Bundeslige a päť zápasov ho delí od neporaziteľného treble - sa však do prvej päťdesiatky nedostal.
Španielsko má v zozname tri kluby (Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid), Francúzsko dva (París Saint-Germain, Lyon) a okrem holandského Ajaxu a portugalskej Benficy nemá už zastúpenie v rebríčku žiadna iná európska liga.
Obavy o vývoj v španielskej La Lige?
V podobe Madridu (6,06 miliardy dolárov) a Barcelony (5,28 miliardy dolárov) má La Liga dva z troch najhodnotnejších futbalových klubov na svete. Spolu s Atleticom, ktoré je na 13. mieste (1,62 miliardy dolárov), je kumulatívna suma len týchto troch klubov (13 miliárd dolárov), čo je väčšie číslo ako celkový súčet v ktorejkoľvek inej lige s výnimkou Premier League a MLS.
Sú to však jediné tri kluby La Ligy v prvej päťdesiatke - menej ako má Serie A a Bundesliga - čo ukazuje, že napriek všetkým špičkovým talentom je v lige značná konkurenčná nerovnováha. Rozdelenie televíznych príjmov v Španielsku je najnerovnomernejšie spomedzi piatich najlepších európskych líg.
Hoci Girona, ktorá je súčasťou skupiny City Football Group, je štyri zápasy pred koncom ligy na druhom mieste, nie je ani zďaleka v prvej päťdesiatke, keďže do najvyššej súťaže postúpila až na konci sezóny 2021/22, a zdá sa, že nebude pravidelným sparingpartnerom veľkej trojky.
Barcelona a madridské kluby znamenajú, že španielska liga bude mať vždy silných hráčov - ale krach pomerne nedávno úspešných tímov - Malaga (štvrťfinalista Ligy majstrov 2012/13) a Deportivo La Coruňa (semifinalista rovnakej súťaže v sezóne 2003/04) - ktoré teraz hrajú v tretej regionálnej lige, ukazuje, aké zraniteľné môžu byť niektoré kluby v krajine.
Je to len jeden štatistický údaj, ale v La Lige je zaplnenosť štadiónov 83 % v porovnaní s 97 % v Premier League, čo ilustruje niektoré problémy, ktoré sa skrývajú za prvou trojkou.
Značka Manchesteru United zostáva napriek problémom silná
Podľa spoločnosti Sportico má Manchester United hodnotu 6,2 miliardy dolárov, čo je o vyše 140 miliónov viac ako Madrid, a je tak najhodnotnejším futbalovým klubom na svete. Pre porovnanie - Forbes umiestňuje Madrid a Barcelonu vo svojom rebríčku vyššie. Od roku 2018 neumiestnil United na vrchol rebríčka ani raz.
United sa od odchodu Sira Alexa Fergusona z pozície manažéra na ihrisku trápi - od jeho poslednej sezóny 2012/13 sú bez trofeje v Premier League a tri zápasy pred koncom aktuálnej sezóny sú v ligovej tabuľke len na ôsmom mieste. Napriek tomu ich umiestnenie v rebríčku Sportico poukazuje na to, že United zostáva veľmi silnou značkou na futbalovom trhu.
Hoci až päť klubov produkuje vyššie príjmy ako 778 miliónov dolárov United (Madrid, Barcelona, Bayern, City, PSG), ich globálna fanúšikovská základňa, pozícia v najsilnejšej lige sveta a tiež obrovský kontrakt s Adidasom pomáhajú ich vysokému oceneniu.
Veľmi dobrému výsledku pomohla aj nedávna akvizícia 25 % klubu spoločnosťou INEOS za 1,3 miliardy dolárov.
Podčiarknutie problémov Evertonu
Everton odohral viac sezón v najvyššej futbalovej súťaži ako ktorýkoľvek iný anglický klub, je zakladajúcim členom Premier League a čoskoro sa presťahuje na jeden z najmodernejších štadiónov v celej súťaži.
Súčasný majiteľ Farhad Moshiri však nemôže nájsť vhodných kupcov - a neúspech Evertonu dostať sa medzi 50 najlepších klubov len podčiarkuje jeho problémy.
Krátke osvieženie - Moshiri sa dohodol so spoločnosťou 777 Partners so sídlom v Miami na transakcii v hodnote približne 685 miliónov dolárov, ale zdá sa, že táto dohoda sa zrúti v dôsledku pochybností o financovaní spoločnosti 777 a obvinení z podvodu v americkom súdnom procese.
Správa spoločnosti Sportico oceňuje Everton na menej ako 550 miliónov dolárov - Moshiri však potrebuje oveľa viac, ak chce vyrovnať dlhy, financovať zostávajúce náklady na štadión a pokryť ročné straty klubu. Medzi sumou, ktorú Moshiri potrebuje, a sumou, ktorú by bol ochotný zaplatiť akýkoľvek reálny záujemca, je v skutočnosti rozdiel viac ako 150 miliónov.
West Ham je v Premier League "najlepší z ostatných"
Ktorý z účastníkov Premier League mimo tradičnej "veľkej šestky" je považovaný za najcennejší futbalový artikel?
Aston Villa a Newcastle majú vynikajúce štadióny, bohatých vlastníkov a usilujú sa o európsky futbal. Newcastle hral v tejto sezóne v Lige majstrov, Villa sa zrejme kvalifikuje do lukratívnej súťaže v budúcej sezóne.
Brighton & Hove Albion, hoci sa za posledný mesiac na ihrisku ocitol v kríze, zaznamenal zisk viac ako 120 miliónov libier, je známy ako jeden z najlepšie riadených klubov Premier League a v tejto sezóne si zahral v Európe.
Sportico však tvrdí, že najlepší z ostatných klubov Premier League je West Ham United, ktorý má zrejme hodnotu približne 725 miliónov dolárov, v porovnaní so 700 miliónmi dolárov pri Newcastle a 600 miliónmi dolárov pri Villans.
Prečo? West Ham má vďaka svojej základni vo východnom Londýne zjavné výhody, pokiaľ ide o komerčné príjmy, keďže má na dosah obrovský trh, a mimoriadne výhodná je aj zmluva o prenájme štadióna, na ktorom sa konali olympijské hry v roku 2012.
Keď Newcastle v októbri 2021 kúpila skupina vedená saudskoarabským verejným investičným fondom (PIF) za 305 miliónov libier, spolumajiteľka Amanda Staveleyová sa vyjadrila, že ide o investíciu.
Za niečo vyše dvoch rokov sa podľa spoločnosti Sportico hodnota klubu takmer zdvojnásobila na 700 miliónov dolárov.
Nie je to nič výnimočné.
Keď Qatar Sports Investment v roku 2011 dokončil prevzatie parížskeho Saint-Germain, zaplatená čiastka za francúzsky klub bola na úrovni 100 miliónov eur. Táto hodnota sa odvtedy zvýšila o 3 700 percent - na 4,05 miliardy dolárov.
V roku 2008 prevzala Manchester City spoločnosť Abu Dhabi United Group (ADUG), súkromná kapitálová spoločnosť so silnými väzbami na vládu Spojených arabských emirátov. Cena, ktorú ADUG zaplatila, bola 200 miliónov libier. Odvtedy sa táto suma zvýšila na 4,75 miliardy dolárov, čo predstavuje výnos 1 800 %.
Sportico: Najhodnotnejšie futbalové kluby sveta 2024
1 Manchester United $6.20 billion
2 Real Madrid $6.06 billion
3 FC Barcelona $5.28 billion
4 Liverpool $5.11 billion
5 Bayern Munich $4.80 billion
6 Manchester City $4.75 billion
7 Paris Saint-Germain $4.05 billion
8 Arsenal $3.91 billion
9 Tottenham Hotspur $3.49 billion
10 Chelsea $3.47 billion
11 Juventus $1.77 bliion
12 Borussia Dortmund $1.64 billion
13 Atletico de Madrid $1.62 billion
14 AC Milan $1.2 billion
15 LAFC $1.15 billion
16 Inter Milan $1.06 billion
17 Atlanta United $1.05 billion
18 Inter Miami $1.02 billion
19 LA Galaxy $1.00 billion
20 New York City FC $840 million
21 Austin FC $800 million
22 Seattle Sounders $795 million
23 Olympique Lyonnais $780 million
24 AS Roma $770 million
25 America $750 million
26 AFC Ajax $740 million
27 West Ham United $725 million
28 Toronto FC $725 million
29 DC United $720 million
30 Portland Timbers $715 million
31 Guadalajara $710 million
32 Newcastle United $700 million
33 Napoli $690 million
34 Philadelphia Union $685 million
35 SL Benfica $675 million
36 Charlotte FC $655 million
37 Columbus Crew $650 million
38 FC Cincinnati $645 million
39 Minnesota United $640 million
40 Nashville SC $635 million
41 Sporting Kansas City $630 million
42 New York Red Bulls $615 million
43 RB Leipzig $610 million
44 Aston Villa $600 million
45 Atalanta $595 million
46 Eintracht Frankfurt $580 million
47 Flamengo $570 million
48 Monterrey $655 million
49 San Jose Earthquakes $560 million
50 Houston Dynamo $550 million
Zdroj: The Athletic, Sportico