V dejinách novodobej Premier League si pamätáme niekoľko tímov, ktoré si suverénne dokráčali po posledné miesto v tabuľke. Negatívnym rekordom anglickej ligy je „pamätná“ jedenásťbodová sezóna Derby County. Britský denník Express prišiel so zaujímavým porovnaním bodovo najhorších tímov v histórii, ku ktorým sa čoskoro možno pridá aj Aston Villa.Každý klub prežíva čas od času aj tie horšie obdobia. Nekonečné série prehier a trápiaci sa hráči privádzajú priaznivcov do zúfalstva. Pri súčasnej vyrovnanosti Premier League je však sedem bodov na konte The Villans nevídanou blamážou.
Domáce víťazstvo z úvodného kola nad Bournemouthom v pomere 1:0 je dosiaľ ich jediným plným bodovým zápisom v tejto sezóne. Otrasná forma a séria neúspešných výsledkov si čoskoro vybrali svoju daň a Tim Sherwood bol odvolaný zo svojej funkcie. Nový manažér Rémi Garde po svojom príchode na lavičku tiež ešte neokúsil chuť víťazstva a Aston Villa bezpečne okupuje poslednú priečku v tabuľke.
Jeden zo zakladajúcich tímov Premier League musí čeliť najťažším časom v dejinách klubu. The Villans z ligy nikdy nevypadli, no namále mali už v minulej sezóne. V tej súčasnej sú horúcim adeptom na zostup, ba čo viac, sezónu majú rozbehnutú tak, že by sa po jej skončení mohli zaradiť medzi „smotánku“ najhorších tímov v histórii Premier League:
Queens Park Rangers 2012/13 – 25 bodov:
Londýnsky tím, hrajúci svoje zápasy na Loftus Road Stadium, postúpil do Premier League ako víťaz Championship zo sezóny 2010/2011. Vo svojom premiérovom ročníku sa ešte v lige tesne udržal, keď v pamätnom zápase posledného kola na pôde Manchestru City prehral takmer vyhratý zápas a domácim dovolil oslavu historického titulu. Queens Park však napriek tejto prehre udržal príslušnosť k Premier League. Od vypadávajúceho Boltonu Wanderers ich delil jediný bod.
Čo malo prísť, prišlo v nasledujúcej sezóne. Finančne výborne zabezpečený klub, ktorý podporovala aj šedá eminencia Formuly 1 –
Flavio Briatore a Bernie Ecclestone, vyhral v nasledujúcom ročníku len štyri zápasy. Už úvodné kolo a domáca prehra 0:5 so Swansea udali tón pre celú sezónu. Manažér Mark Hughes dostal padáka po úvodných dvanástich kolách, no ani jeho nástupca Harry Redknapp nedokázal zložiť z individuálne talentovaných hráčov jednoliaty fungujúci tím.
Ramgers boli typickým príkladom toho, že peniaze nemusia nutne zaručiť aj úspech. V januárovom prestupovom okne priviedli za astronomické sumy viacerých hráčov, vrátane Loica Rémyho, no napriek tomu skončili v tabuľke poslední so ziskom
25 bodov. Na záchranu im chýbalo ešte ďalších pätnásť.
Watford 1999/00 – 24 bodov
The Hornets, ktorí sú v súčasnosti šťukou Premier League, zažili svoju historickú sezónu na prelome milénií. K prvej účasti medzi elitou ich priviedol skúsený kouč Graham Taylor a úvodné zápasy boli milým prekvapením. Do konca septembra zvládol Watford
zdolať Liverpool i Chelsea, a napriek všetkým predpokladom to vyzeralo, že by sa mohli v Premier League udržať.
Po výhre nad Chelsea však dokázali Taylorovi zverenci uhrať len tri ďalšie víťazstvá a z posledného miesta sa porúčali naspäť do Championship. Výsledných
24 bodovbolo v tom čase negatívnym rekordom. Na záchranu chýbalo The Hornets trinásť bodov.
Portsmouth 2009/10 – 19 bodov
Finančnými problémami sužovaný klub bol odpisovaný už pred samotným začiatkom sezóny. Pompey sa z dôvodu nerozumných nákupov museli pred štartom sezóny vzdať niektorých zo svojich najlepších hráčov. Tím opustili Peter Crouch, Sylvain Distin, Glen Johnson a Niko Kranjčar.
Katastrofálna finančná situácia, do ktorej tím dostali
arabskí majitelia, sa odzrkadľovala aj do výsledkov na ihrisku. Klub nedokázal uhradiť hráčom i zamestnancom výplaty za november a december. Už počas Vianoc okupoval tím poslednú priečku. Pre finančné problémy uvalila asociácia embargo na prestupovú činnosť klubu a Portsmouth nemohol priviesť do tímu nové posily.
Napriek tragickej situácii uhrali Pompey po príchode nového manažéra Avrama Granta niekoľko sympatických výsledkov, ako napríklad domáce víťazstvo nad Liverpoolom. Dohromady vyhral Portsmouth v sezóne iba sedem zápasov a uhral ďalších sedem remíz, čo by vo výsledku znamenalo zisk 28 bodov. Pre finančné problémy a neschopnosť platiť hráčov mu však bolo odčítaných deväť bodov a v tabuľke skončil jasne posledný s
19 bodmi.
Obdivuhodné bolo, že napriek všetkému sa dokázal tím prebojovať až do
finále FA Cupu, keď v dramatickom semifinále vyradil po predĺžení Tottenham. Spanilú jazdu Pompey zastavila až Chelsea vo finálovom zápase na posvätnej pôde Wembley.
Niekdajší slávny tím odrovnali finančné problémy a postupne sa prepadol až na úplné dno. V súčasnosti sa potáca v štvrtej najvyššej anglickej súťaži League Two.
Sunderland 2005/06 – 15 bodov
Čierne mačky patria ku kandidátom na zostup aj v prebiehajúcej sezóne, no už teraz majú na konte takmer toľko bodov, koľko nazbierali za celú sezónu 2005/2006. Klub nemal na rozdiel od Portsmouthu žiadne finančné problémy, no za celý ročník vydoloval iba
15 bodov!
Do Premier League postupoval Sunderland ako víťaz Championship. Pod vedením Micka McCarthyho odohral úvodné zápasy ako deň a noc. Úvodnú sériu piatich porážok vystriedali tri víťazstvá po sebe. Po nich však The Black Cats do konca sezóny nevyhrali už ani raz. McCarthy sa logicky porúčal kade ľahšie, no katastrofu neodvrátil ani jeho nástupca Kevin Ball.
Výsledných pätnásť bodov vyzeralo na prvý pohľad ako ťažko prekonateľný rekord. Tri víťazstvá z 38 zápasov znamenali, že na záchranu chýbalo Sunderlandu priepastných dvadsaťštyri bodov.
Derby County 2007/08 – 11 bodov
Rekord Sunderlandu však už o dva roky prekonal nováčik z Derby, ktorý do Premier League postúpil ako víťaz druholigového play-off vo Wembley. Do histórie sa tradičný klub nesmrteľne zapísal ziskom jedenástich bodov v sezóne 2007/2008.
Barani, ako znie klubová prezývka, inkasovali niekoľko ťažko uveriteľných
debaklov, ako boli napríklad domáce prehry 2:6 s Arsenalom, 0:6 s Aston Villou, či ďalší „kanár“ v pomere 0:6 na pôde Liverpoolu.
Od začiatku sezóny bolo jasné, že Derby smeruje naspäť do Championship. Na svoje konto si pripísalo jediný triumf – 1:0 nad Newcastlom, ktorý gólom zariadil škótsky strelec Kenny Miller. Klub, sídliaci v srdci Anglicka, uzavrel sezónu so ziskom
11 bodov a skóre 20:89. Od záchrany ho delilo „iba“ dvadsaťpäť bodov.