publikované pred 9 rokmi ~ čítanie na 5 minút

10 prestupov posledného dňa transferov, ktoré sa nepodarili

Doména na predaj

The Deadline Day je považovaný na ostrovoch za jednu z udalostí roka. Každoročne sa počas posledných dvadsiatich štyroch hodín letného prestupového okna udeje množstvo transferov, častokrát však sú tieto dohody uzatvárané na poslednú chvíľu a dopadnúť tak nemusia najlepšie. Pozrime sa na desať takýchto prípadov - tak veľa vzrušenia, tak veľa peňazí... a tak veľa sklamania.

1) Fernando Torres (Liverpool - Chelsea) 51.5 mil. libier

Torresa sužovali rôzne problémy už počas konca jeho pôsobenia na Anfielde, španielskeho útočníka trápili okrem iného aj zdravotné ťažkosti, po prestupe do Chelsea sa to však všetko ešte zhoršilo.
Svoj debut v drese modrých zaznamenal práve proti svojmu bývalému celku, pokračujúc v 903-minútových gólových suchotách, ktoré následne zastavil až presný zásah do siete West Hamu, jediný Torresov ligový gól v celej sezóne. A aby toho nebolo málo, jeho problémy pokračovali aj v nasledujúcich ročníkoch.

Z individuálneho hľadiska bolo jeho účinkovanie v západnej časti Londýna neúspešné, z toho kolektívneho však rozhodne nie. Španiel skóroval v 172-och dueloch len štyridsaťpäťkrát, aj napriek tomu však nad hlavu dvihol trofeje z Ligy majstrov či Európskej ligy. Fanúšikom Chelsea sa navždy do pamäti zapísal presným zásahom proti Barcelone.

https://www.youtube.com/watch?v=e2E-5PyYjT0

Torresova púť v Anglicku sa skončila v roku 2014, keď odišiel do AC Milána. Ani v Serii A sa však výraznejšie nepresadil a útočisko tak našiel až v klube, kde futbalovo vyrástol a dozrel, v Atléticu Madrid.

2) Andy Carroll (Newcastle - Liverpool) 35 mil. libier

Pred Harrym Kaneom, ktorý je nádejou anglickej reprezentácie do nasledujúcej dekády, bol mužom, ktorý mal ťahať Albion Andy Carroll, ten však nikdy naplno nevyužil svoj obrovský potenciál.

Po očarujúcich výkonoch v Newcastli, v klube, ktorý 193-centimetrového útočníka odchoval, sa ho v posledný deň prestupového obdobia rozhodol získať Liverpool.The Redsdo neho zainvestovali, dali mu číslo 9, ktoré sa uvoľnilo po Torresovi a dúfali, že na Anflielde sa stane Španielovým nástupcom. Zranenie však jeho debut oddialilo a následne už Carroll nedokázal nájsť optimálnu formu, len ťažko hľadal opäť svoju mágiu, ktorou očaroval Premier League počas svojho pôsobenia vThe Magpies.

Embed from Getty Images



Súčasný hráč West Hamu v Liverpoole strelil iba jedenásť gólov v päťdesiatich ôsmich stretnutiach a v roku 2013 sa rozhodli obe strany, že najlepšie bude preňho odísť na hosťovanie práve ku Kladivárom, ktorí ho následne odkúpili nastálo.

3) Alfonso Alves (Heerenveen - Middlesbrough) 10 mil. libier

Middlesbrough v roku 2008 musel tvrdo bojovať o udržanie sa medzi anglickou elitou, klub tak prišiel s jednoduchým a logickým riešením.Smoggiespodpísali brazílskeho reprezentanta Alfonsa Alvesa, hráča, ktorý mal na svojom konte v Eredivise viac než gól na zápas, vďaka čomu teda mal byť stávkou na istotu.

Na papieri vyzeral Alves ako výborný transfer, na trávniku však ako nočná mora. Rodák z Belo Horizonte sa nedokázal prispôsobiť ostrovnému futbalu, a kým Boro nie príliš úspešne bojovalo o záchranu, on dokázal streliť z celkového množstva tridsaťjeden štartov len štyri góly. V roku 2009 odišiel do katarského Al Saad, Alves sa odvtedy do Európy nevrátil a všetko nasvedčuje tomu, že sa na tom už ani nič nezmení.

https://www.youtube.com/watch?v=hGfVCryGBaw

4) Radamel Falcao (Monaco - Manchester United) 6 mil. libier

Od Manchestru United, ktorý prevzal manažér Louis van Gaal sa očakávalo nesmierne veľa. Holandský kouč mal k dispozícii obrovskú útočnú silu, získať sa mu navyše podarilo k Robinovi van Persiemu, Angelovi Di Mariovi a Waynovi Rooneymu obávaného Radamela Falcaa.

Po tom, čo bol mimoriadne plodný v Porte a Atléticu Madrid, sa špekulovalo o tom, že by sa mu dariť mohlo aj v anglickej lige. Ako sa však ukázalo neskôr, od pravdy to malo ďaleko. Kolumbijský útočník prežil mimoriadne neúspešný ročník, strelil len štyri góly a následne putoval na ďalšie hosťovanie do Chelsea. Aktuálne už je naspäť v Monacu.

Embed from Getty Images



5. Eric Djemba-Djemba (Manchester United - Aston Villa) 1.5 mil. libier

"Je skvelé, že nám ho pomenovali hneď dvakrát," ozývali sa ohlasy fanúšikov Červených diablov. Ich očakávania Djemba-Djemba nenaplnil ani náhodou, ani to však nič nezmenilo na zámere Aston Villy kúpiť ho v januári 2005 za jeden a pol milióna libier, čo sme pred jedenástimi rokmi považovali ešte za úctyhodnú sumu.

Embed from Getty Images



David O'Leary pravdepodobne dúfal, že kamerunský špílmacher by sa pod jeho vedením mohol odhodlať k lepším výkonom, no k ničomu podobnému nedošlo a po jedenástich dueloch v drese Villy posilnil Burnley.

6) Paul Konchesky (Fulham - Liverpool) 3.5 mil. libier

Liverpool má problémy s ľavým krajom obrany aj v tejto sezóne, podobne ako pred pár ročníkmi, keď sa Roy Hodgson márne snažil nájsť vhodného beka pre svoje mužstvo. Bývalý manažér Fulhamu sa napokon uchýlil ku kúpe Koncheskyho.

Embed from Getty Images



Ten svoju kariéru nepovýšil na iný level, naopak, jeho progres nepochopiteľne stagnoval. Počas svojho pôsobenia na Anfielde si pripísal len osemnásť štartov a po Liverpoole si to namieril do druholigového Nottinghamu Forest. Leicester no následne kúpil v roku 2011 za jeden a pol milióna libry.

7) Chris Samba (Anži Machačkala - QPR) 12.5 mil. libier

Harry Redknapp chcel svojmu celku v roku 2013 zaistiť pohodovú sezónu bez nervozity z bojov o záchranu, k čomu mu pomôcť mala aj mohutná letná akvizícia z ruskej ligy. Sambu si priaznivci PL pamätali už z Blackburnu, kde podával výborné výkony, na tie však v QPR nadviazať nedokázal.

Embed from Getty Images



Francúz napokon po jednosezónnom, nie príliš úspešnom dobrodružstve vThe Hoopsodišiel naspäť do Machačkaly, klub za neho neváhal vyplatiť dvanásť miliónov libier.

8) Xisco (Deportivo La Coruna - Newcastle) 5.7. mil. libier

Po tom, čo Xisco žiaril v La Lige a mládežníckych reprezentačných výberoch, sa Newcastle rozhodol v jeho angažmán aj napriek tomu, že v kádri už na Tyneside mal šesť útočníkov vrátane Michaela Owena, Obafemiho Martinsa a Marka Viduka.

Výsledkom bolo, že šance dostával len zriedka, a po tom, čoMagpieszostúpili, odišiel na hosťovanie naspäť do Španielska. Xisco aktuálne účinkuje v druhom tíme uplynulej sezóny thajskej ligy.

Embed from Getty Images



9) Andre Santos (Fenerbahce - Arsenal) 6.2 mil. libier

Brazília vždy dokázala produkovať skvelých krajných bekov, vrátane Daniho Alvesa, Maicona, Roberta Carlosa či Marcela. Arsene Wenger možno dúfal, že Santos je vyššie menovanému kvartetu podobný, francúzsky kouč zrejme veril, že by sa mohol stať hráčom ich kalibru.

Nenaplnilo sa to však. Ani trochu. Santosovi to v Premier League nešlo, počas dvadsiatich troch mesiacov nastúpil len do osemnástich zápasov, v ktorých dokázal streliť dva góly (mimochodom oba z nich v dramatickom stretnutí s Chelsea na Stamford Bridge, ktoré sa skončilo výsledkom 5-3).

Brazílčan si nezískal prílišnú dôveru fanúšikovThe Gunners, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, že nepodával stabilné výkony, ním mnohí priaznivci Arsenalu začali opovrhovať po tom, čo si vymenil dres s Robinom van Persiem. Santos neskôr odišiel do svojej domácej, brazílskej ligy.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=112&v=xTxgMlPTzlQ

10) Benni McCarthy (Blackburn - West Ham) nezverejnená suma

McCarthy strelil v Blackburne päťdesiatdva gólov, žiariac v európskych pohároch i lige tak dával fanúšikom West Hamu obrovskú nádej na kúpu mimoriadne potencionálneho hráča.

Hammers mu však štrnásť mesiacov pred vypršaním jeho kontraktu vyplatili 1 a pol milióna libier, aby jeho zmluvu mohli ukončiť. Dôvod? Len trinásť duelov, nula gólov a obrovské množstvo zranení.