publikované pred 9 rokmi ~ čítanie na 3 minúty

V čom spočíva Conteho revolúcia v Chelsea?

Doména na predaj

Chelsea bola v druhej polovici sezóny vo fáze, ktorú by sme v technologickej terminológii mohli nazvať pohotovostným režimom. Dočasný manažér Guus Hiddink sa o tím staral, viedol ho v zápasoch a snažil sa s ním vyhrávať, no celý klub už čakal na Antonio Conteho, ktorý mal v klube odštartovať novú éru a priniesť svoje zvyky a pravidlá.

Conteho Taliansko vypadlo z Eura druhého júla a taliansky manažér sa týždeň po tom objavil v Londýne. V tréningovom centre Chelsea sa stretol s hráčmi a zamestnancami, ktorí sa už vrátili z dovoleniek a začal pracovať na tom, aby The Blues v novej sezóne napravili dojem z posledného ročníka.

Od nového manažéra na Stamford Bridge očakávajú revolúciu, ktorá prinesie úspechy a dlhú úspešnú éru. Ako sa Conte snaží zmeniť Chelsea?

Predsezónna príprava

Conteho vplyv sa prejavil hneď pred sezónou. Talian, ako bývalý vynikajúci hráč, sa nedokáže počas tréningov iba pozerať na svojich zverencov. Conte sa osobne zúčastnil na všetkých tréningoch a aj ich riadil, hoci mal k dispozícii už aj svojich spolupracovníkov z reprezentácie.

Bežne v Cobhame prebiehali dva tréningy denne, niekedy však taliansky manažér rozhodol, že budú dokonca štyri tréningy, pretože hráčov rozdelil do rôznych skupín podľa pozícií a venoval sa im dôkladnejšie. To svedčí o jeho odhodlaní a snahe vyšperkovať svoj tím.

Conte verí tomu, že ak sa hráčom venuje čo najviac a najlepšie v menších skupinách, na ihrisku budú lepšie plniť jeho taktické vízie a príkazy.

Spolupracovníci

Všetci manažéri si radi okolo seba vytvoria priateľské prostredie, kde môžu spolupracovať s ľuďmi, ktorých poznajú. Conte sa však rozhodol zmeniť podmienky na Stamford Bridge a do klubu si priviedol viac ľudí, ako je zvykom.

Medzi jeho asistentov patria aj Angelo Alessio, s ktorým pracoval už v Juventuse alebo jeho brat, s ktorým to ťahá už od svojich futbalových začiatkov v 80. rokoch. Conte má štyroch trénerov, ktorí sa špecializujú výlučne na fyzickú pripravenosť hráčov aj odborníka na stravovanie.

Conte teda z Chelsea urobil akúsi taliansku rodinu, hoci v kádri nie je ani jeden jeho rodák. Vedenie klubu si však aj naďalej ponechalo právo veta a každého pomocníka musí Contemu schváliť, aby malo istotu, že v klube nechýbajú experti na jednotlivé oblasti hry.

Embed from Getty Images



Hráči

Keď sa Chelsea rozhodla angažovať Conteho, robila to aj pre jeho reputáciu, podľa ktorej dokáže z hráčov dostať to najlepšie a motivovať ich k skvelým výkonom. Hráči ako Matič, Oscar či Hazard patria k najlepším na planéte, preto by bola škoda, ak by sa ich kariéra v klube končila po jednej neúspešnej sezóne. Na druhej strane, ani jeden z nich ešte nedosiahol svoj strop a práve taliansky manažér by im v tom vďaka svojim schopnostiam mal pomôcť.

Najviac sa počas leta hovorilo o odchode Edena Hazarda, no začiatok sezóny ukazuje, že belgický záložník bude ťahúňom mužstva. Conte z trojročnej púte po hosťovaniach stiahol aj Victora Mosesa, čo takisto svedčí o tom, že u neho nie je vopred odpísaný žiadny hráč a že dôveruje aj tým, ktorí by pod inými manažérmi príležitosť nedostali, respektíve nedostávali.

Taktika

Veľa tvrdej práce, disciplína a žiadne úľavy. To je režim, na ktorý si hráči Chelsea musia zvyknúť pod Conteho vedením. Taliansky manažér trávi veľa času tým, že analyzuje oponentov a u hráčov si okrem fyzickej pripravenosti potrpí aj na taktickú vyspelosť.

Taktický vyspelý je aj sám Conte. Hra Chelsea by pod jeho vedením mala byť variabilnejšia a tím by mal byť schopný lepšie sa prispôsobiť rôznym súperom, herným štýlom aj zápasovým situáciám. V ostatných sezónach mala Chelsea často problém otáčať nepriaznivý stav, teraz to za mesiac dokázala už niekoľkokrát. Tu sa zas ukazuje Conteho schopnosť motivovať hráčov aj reagovať na vývoj na ihrisku.