publikované pred 9 rokmi ~ čítanie na 4 minúty

Päť vecí, ktoré musí Conte vyriešiť skôr, než bude neskoro

Doména na predaj

Antonio Conte je pre Chelsea podľa všetkého tým pravým mužom, v Londýne začína horkokrvný taliansky manažér svoju revolúciu, z kraja sezóny však jeho mužstvo sužuje hneď viacero problémov. Pozrime sa na päť z nich, ktoré by mal vyriešiť, pokiaľ The Blues chcú pomýšľať na úspech, čo najskôr.

1) Defenzíva

Samotný Conte si bol už od začiatku vedomý, že vyriešiť chod obrany bude pre neho najnaliehavejšou výzvou a podnikol tak aj potrebné kroky: vyžiadal si predĺženie kontraktu s Johnom Terrym, podpísal skvelého N'Gola Kanteho a v doterajšom priebehu ročníka uprednostňuje pred Cescom Fabregasom bojovné duo Nemanja Matic & Oscar.

Jeho úsilie mu však podkopali okolnosti. Chelsea, ktorá v minulej sezóne inkasovala hneď päťdesiattri gólov, v lete získala Davida Luiza a Marcosa Alonsa, tieto transfery ale zatiaľ želané ovocie nepriniesli.

Absencia zabehnutého tradičného ľavého obrancu prakticky pre Azpilicuetu znamená, že musí hrať na svojej neprirodzenej strane obrany namiesto toho, aby nahradzoval Branislava Ivanovica, ktorého forma nie je ideálna už dlhšie obdobie. Výkony Garyho Cahilla majú klesajúcu tendenciu, Kurt Zouma bude na úplné zotavenie potrebovať ešte nejaký čas a Terry v decembri oslávi už 36 rokov.

Pokiaľ sa Chelsea nerozhodne masívne svoju obranu počas najbližšieho prestupového obdobia posilniť, Conte bude nútený v defenzíve značne experimentovať. Očakávať môžeme skúšanie rôznych kombinácií, snahu posúvať obrannú líniu či dokonca jeho tradičnú hru na troch obrancov podporovanú krídelníkmi, o čo sa The Blues usilovali už v druhom polčase proti Arsenalu.

Embed from Getty Images



2) Hlavolam v hlavnej úlohe s Fabregasom

Cesc Fabregas sa objavil v londýnskom derby proti Kanonierom v základnej jedenástke, dostal tak jedinečnú šancu svojmu manažérovi ukázať, že bola chyba nechávať ho v prvých kolách len na lavičke náhradníkov. Stredopoliarovi sa to však na Emirates Stadium v sobotu nepodarilo.

Ani zďaleka nebol najhorším mužom na trávniku, Španiel si ale nedokázal dostatočne hľadať priestor, nepôsobil zvlášť isto ani na lopte a príliš veľa toho nevymyslel ani v očakávanej spolupráci s odstaveným Diegom Costom.

Conte sa ho rozhodol stiahnuť z hry ako prvého zo svojich hráčov, pri pokuse o rozostavenie 3-4-3 práve bývalý záložník The Gunners opäť padol za obeť a zase sa tak jasne ukázalo, že Fabregas si voči svojmu manažérovi plnú dôveru vypestovať zatiaľ nedokázal.

Chelsea je s ním rozhodne nebezpečnejšia, súpera tak ekipa ohrozuje viac než pri alternatíve s Oscarom, má to však aj svoje vedľajšie účinky. O nakoľko dôležité účinky ide, musí zvážiť už samotný Conte, ktorý má tak postarané o ďalší hlavolam naviac.

Embed from Getty Images



3) Rola Edena Hazarda

Druhý gól Arsenalu bol pre priaznivcov The Blues akýmsi 'déja vu' najhoršej Belgičanovej verzie, fanúšikovia londýnskeho celku si rozhodne stále dobre pamätajú na zápas s Atléticom Madrid zo sezóny 2013/14, keď na Stamford Bridge po jeho dvoch vypustených súbojoch s Juanfranom španielsky zástupca zvíťazil 1-3.

Mourinho verejne kritizoval Hazardovu defenzívnu snahu, čo ich vzťah naštrbilo, Conte sa však podobných výrokov zdržal, a to aj napriek tomu, že hviezdny futbalista celkom viditeľne pri Walcottovom prvom góle nenasledoval Hectora Bellerina.

Hazard sa jednoducho vždy na krajných obrancov spoľahnúť nemôže, krídelník, ktorý presne pred osemnástimi mesiacmi získal ocenenie najlepšieho hráča Premier League, v tomto ročníku hráva oproti tomu minulému viditeľne lepšie, no aj tak stále zažíva miestami isté výpadky.

Podobne ako to je pri Fabregasovi, Conte musí Hazardovi nájsť na trávniku takú rolu, aby čo najviac minimalizoval jeho defenzívne povinnosti. Jedným z variantov by mohlo byť postavenie ho do formácie 3-5-2 na poste útočníka po boku Diega Costu, či skôr pozícia na ľavom kraji útoku v rozostavení 3-4-3.

Embed from Getty Images



4) Odovzdané prvé polčasy

Chýbajúca rýchlosť, nedostatočná precíznosť, to všetko vystihuje výkon Chelsea z prvého polčasu proti Kanonierom, v priamej nadväznosti predstavenie z dejstva číslo jeden nasledovalo nepodarené stretnutia z uplynulej sezóny, ktoré boli pre priaznivcov klubu nočnou morou.

Chelsea v uplynulom ročníku po prvom polčase viedla len trinásťkrát z celkového počtu tridsiatich ôsmich stretnutí. Zvyčajne sa to po návrate na trávnik z ich strany rapídne zlepšilo, ani zvýšená aktivita a pozornejšia hra však v drvivom množstve prípadov vo vytúžený koniec nerezultovala.

Z deviatich duelov, v ktorých po polčase The Blues prehrávali, dokázal celok otočiť súboj len jeden, pričom okrem víťazstva zaznamenal len dve chudobné remízy. Dokonalé comebacky proti Southamptonu na St Mary's Stadium a Tottenhamu na Stamford Bridge, sú síce doteraz nezabudnuteľné, veľký podiel na tom ale má i fakt, že takéto obraty boli mimoriadne vzácne.

Čo sa týka tejto sezóny, Chelsea skórovala z celkového množstva desiatich gólov v prvých dejstvách len dvakrát. Pokračuje tak v nevýrazných začiatkoch, dovoľujúc súperom dostať sa do zápasu a udomácniť sa vo svojej hre. V dueloch proti Liverpoolu či Arsenalu za to pritom draho zaplatila.

Embed from Getty Images



5) Psychika

The Blues v minulej sezóne museli čeliť tvrdej rane, ako obhajcovia anglickej ligy malo pochopiteľne katastrofálne umiestnenie na psychiku hráčov majstrovského mužstva zničujúce účinky. Jednou z najdôležitejších Conteho úloh je pokúsiť sa opäť navnadiť družstvo na víťaznú vlnu, taliansky lodivod musí spraviť všetko pre to, aby jeho muži mysleli ako víťazi, aby boli namiesto strachu plní ambícií.

Víťazstvá na poslednú chvíľu proti West Hamu a Watfordu na začiatku tejto sezóny naznačili, že manažér v tomto smere učinil obrovský pokrok. Po pasívnych prvopolčasových výkonoch sa kvalitne do zápasu Chelsea vrátila aj proti Liverpoolu a Leicestru v Ligovom pohári, potom však prišiel Arsenal.

Medzi najväčšie problémy desiateho tímu uplynulej sezóny aktuálne patrí absencia lídrov v zostave. Autoritu na ihrisku má pochopiteľne Terry, podobne tak aj vicekapitán Cahill či Ivanovic, faktom však je, že poslední dvaja menovaní v poslednom období pravidelne patria medzi najhorších mužov na trávniku.

Conte sa bude snažiť do tímu priviesť silné charaktery, čo by oriešok mohlo pochopiteľne hravo rozlúsknuť, no do najbližšieho prestupového obdobia sa bude musieť zaobísť s tým, čo má, čoho kľúčom je maximálna dôvera jeho celku. Odpoveď je každopádne potrebné nájsť čo najskôr, Premier League je totiž mimoriadne náročná a náročných testov čaká na Chelsea ešte mnoho.