Život športovca je krehký, stačí jedna smolná sekunda a vaša kariéra, ktorú ste budovali v priebehu dlhočizných predchádzajúcich rokov, sa môže ocitnúť na hrane. Podobným nezávideniahodným momentom si prejsť musel aj Petr Čech, legendárny český gólman, ktorý v programeSky Sportsprehovoril o inkriminovanom incidente.
Približne pred desiatimi rokmi o takomto čase sa Petr Čech vracal naspäť domov, kde ho už čakala manželka, ktorá sa ho snažila o to, aby jej manžel prišiel na iné myšlienky a neuvažoval nad žiadnymi problémami skutočného sveta. Keď sa totiž v čase prenesieme o desať rokov dozadu, jeho život po zranení spôsobenom na trávniku v súťažnom zápase Premier League visel na vlásku.
Tento incident si zrejme všetci dobre pamätáme. Sobota, 14. október 2006, Chelsea na pôde Readingu. Len zopár sekúnd po úvodnom hvizde sa Čech odvážne hádže za loptou s cieľom uchmatnúť ju pred Stephenom Huntom, koleno hráča domácich však, podľa jeho slov neúmyselne, vystrelilo, aby následne nepríjemne zasiahlo Čechovu hlavu.
https://www.youtube.com/watch?v=rgX1Yb9p5b8
Po súboji sa mohutne diskutovalo na všetkých frontoch, kontroverzia bola na svete a z Čechovej nehody sa stala globálna kauza, ktorú riešili novinári zo všetkých kútov planéty. Väčšina ľudí si pochopiteľne dobre pamätá, čo sa brankárovi stalo, len málo z nich ale vie, že gólmanovi išlo miestami skutočne o život.
"Veci sa mohli vyvinúť úplne inak,"vraví muž, ktorému aktuálne patrí pozícia jedného z najlegendárnejších futbalistov na svojej pozícii v celej histórii Premier League. Rodák z Plzne má koniec koncov na svojom konte v najvyššej anglickej súťaži už viac než päťsto štartov.
"Lekári sa snažili príliš ma nestrašiť a ja som nikdy nebol obzvlášť zvedavý. Pokiaľ sa však opýtate mojej ženy, dokonca aj dnes jej to robí vrásky na čele. Pre ňu bola táto skúsenosť tisíckrát horšia než pre mňa,"konštatuje o svojej manželke Martine, s ktorou sa zosobášil v roku 2003.
Čechovi sa podarilo z trávniku vstať, od začiatku však bolo zrejmé, že v jeho prípade ide o zranenie z kategórie tých najvážnejších. Do tunelu ho už museli odviesť nosidlá, pričom jeho situácia sa v ňom ešte viditeľne zhoršila.
"Stratil som vedomie, potom som sa opäť prebral. Niektorým ľuďom som sa príliš nepozdával, pretože som bol zmätený, a keď ste zmätený, často chcete zápasiť,"vraví so širokým úsmevom. Na to, čo sa stalo v tuneli, si nepamätá. Faktom koniec koncov je, že si nespomína na tri nasledujúce dni po predzápasových rituáloch, no Čech si myslí, že to pomáha. Nezachoval si tak vo svojej mysli žiadne bolestivé spomienky, pričom okná v pamäti mu pomohli vyplniť iní ľudia.
Prvým mužom, ktorý si uvedomil závažnosť jeho zdravotného problému, bol vtedajší klubový doktor Chelsea Bryan English. Udialo sa to na pohotovostnej jednotke blízko Oxfordu, kde bol brankárovi zachránený život vďaka núdzovej operácii na poslednú chvíľu. Český gólman tvrdí, že pokiaľ by k nehode došlo na inom mieste, ďalej od nemocnice, pravdepodobne by súboj neprežil.
"Bryanove rozhodnutia, zdravotnícky personál a malá vzdialenosť od Oxfordu - to je kombinácia faktorov, ktorá mi dala ešte jednu šancu. Mal som fraktúru lebky. Niekoľko kúskov kostí navyše zašlo pomerne hlboko, čo pre mňa predstavovalo najväčšie nebezpečenstvo. Čím viac išli smerom dovnútra, tým bola ľavá strana môjho mozgu vo väčšom ohrození. Udiať sa mohlo čokoľvek."
Namontované boli dve kovové doštičky. Priebeh týchto dní si Čech síce nepamätá, jeho situácia sa ale zlepšovala a súčasný hráč londýnskeho Arsenalu sa začal zotavovať. Čo sa týka jeho kariéry, brankárovi bolo povedané, že so sezónou sa môže rozlúčiť, pričom dĺžka jeho rekonvalescenie mohla trvať aj dlhočizné desiatky týždňov. Zlé predpovede sa však nenaplnili ani sčasti, do hry sa vrátil už tri mesiace po životne nebezpečnom zranení.
"Musím konštatovať, že veľa ľudí si neprialo, aby som sa vrátil tak rýchlo, ako sa mi to podarilo. Bolo to moje rozhodnutie, keď som vôľu prejavil k návratu k niečomu, čo som bol zvyknutý robiť, k niečomu, čo som miloval. Akonáhle chirurg povedal, že moja lebka je dostatočne silná na prilbu, začal som trénovať s tímom. Dva dni nato som už cestoval na zápas s Liverpoolom, čo som zo začiatku mojej žene tajil, keď som jej povedal len, že idem s tímom ako divák."
"Manažér mi ale povedal: 'Chceš ísť na to, aby si sa hral alebo na to, aby si sa pozeral? Rozhodni sa.' Odpovedal som mu: 'Fajn, keď som už tu, poďme to skúsiť.'"Ľudia sa tak začali pýtať, či bude Čech rovnakým brankárom ako predtým, či pokrývka hlavy nie je dôkazom jeho strachu."Ako sa toho môžem báť, keď si nič nepamätám?"konštatuje však sám hráč.
Čech po svojom návrate vyhral dvakrát Premier League, štyrikrát FA Cup a raz Ligu majstrov. Do dnešných dní patrí medzi tých najlepších z najlepších. Aj jeho pričinením sa kladie v súčasnosti na štadiónoch väčší dôraz na bezpečnosť hráčov. Kým českého gólmana bolo nutné prevážať sanitkou do nemocničného zariadenia, podľa sprísnených pravidiel sa musí už priamo v tuneli nachádzať dvojica lekárov so všetkým potrebným vybavením a prenosnou ambulanciou. Tieto zmeny reálne zachraňujú životy.
"Ako je tomu aj v prípade ľudí, na to, aby sme niečo zlepšili, sa musí niečo stať. Teraz je sanitka pripravená vždy, nachystaní sú aj záchranári a ľudia v dave tak môžu dostať odbornú zdravotnú pomoc bez rizika. Keď sa pozrieme na prípad Fabrice Muambu, práve to mu zachránilo život, prítomnosť tých správnych osôb. Pokiaľ by k nemu lekári museli prísť až z nemocnice, dokonca aj z nejakej takej, ktorá je na blízku, pravdepodobne by už medzi nami nebol."
Petr Čech je vo veku 34 rokov žijúcou legendou ostrovného i svetového futbalu, skvelou ukážkou všetkých vlastností, ktoré by mal idol pre mladšiu generáciu mať. O bývalom hráčovi Chelsea sa bude hovoriť navždy ako o nechcenom inovátorovi, ako o niekom, koho prípad naštartoval niečo, čo malo byť samozrejmosťou už dávno predtým.