Pozreli sme sa na zmenu štýlu hry Harryho Kanea, zatiaľ menej výrazného Mohameda Salaha i ako nováčikovia v tejto sezóne doposiaľ napĺňajú svoje predsezónne ambície.
Kaneov štýl hry sa zmenil
Kane má v sezóne 2018/19 zatiaľ na konte dva góly a jednu asistenciu. To je veľká zmena oproti neproduktívnym augustom z minulosti. Jeho štýl hry sa však oproti minulej sezóne výrazne zmenil.
Anglický reprezentant sa spoliehal na svoju častú strelbu. Ľavá noha, pravá noha, strely z diaľky, strely z vnútra šestnástky.
V sezóne 2017/18 vyslal snajper Tottenhamu na brány súperov celkovo 184 striel. Iba Salah mal ešte na konte trojciferné číslo. Zdá sa však, že Kanea stále ovplyvňujú zranenia, ktoré si privodil počas tohto kalendárneho roka (zranenie členka v marci či šrámy zo svetového šampionátu).

Harry Kane, modrá = strely celkom, červená = strely na bránu
V minulej sezóne mal v Premier League priemer 2,2 strely na zápas, v Rusku toto číslo kleslo na 0,94 a v aktuálnej sezóne je po štyroch odohraných zápasoch na hodnote 0,75.
Či už ide o výsledok zranenia alebo cielenú zmenu, štatistika Angličana sú stále dobré, takže nemôžeme hovoriť, že jeho forma ide smerom nadol.
Salah (zatiaľ) nie je na úrovni z minulej sezóny
Majiteľ Premier League Golden Boot zo sezóny 2017/18 a prvý hráč, ktorý vsietil 32 gólov v 38-zápasovej sezóne, zatiaľ nie je v takej pohode, ako tomu bolo pred rokom.
Štatisticky si Egypťan počína dobre - dva góly a jedna asistencia v tíme, ktorý vedie ligovú tabuľku - je presne rovnaký počet ako mal v tomto období aj počas predchádzajúcej sezóny.
Ak však Salaha sledujete pozorne, tak ste určite zaznamenali, že zatiaľ nie je takým suverénom ako v debutovej sezóne v drese červených.
Krídelník Liverpoolu využil v tejto sezóne iba jednu z piatich čistých príležitostí. Na porovnanie, v minulej sezóne sa z takýchto pozícií nemýlil v 20 zo 43 prípadov.
Salah nie je jediným zakončovateľom, ktorému to tam zatiaľ príliš nepadá - Harry Kane a Christian Benteke (žiaden gól zo štyroch čistých šancí), Gabriel Jesus (žiaden gól z piatich čistých šancí) a Callum Wilson (žiaden gól zo šiestich čistých šancí).
Na druhej strane je tu dvojica Aleksandar Mitrovic z Fulhamu, ktorý premenil štyri z piatich góloviek či Glenn Murray z Brighton & Hove Albion, ktorý premenil všetky svoje tri šance. Nemôžeme zabudnúť ani na Lucasa Mouru, ktorého všetky tri strely medzi tri žrde skončili gólom.
Nováčikom sa letné posilňovanie vyplatilo
V tejto sezóne prišli do Premier League nováčikovia, ktorí majú pomerne vysoké ambície. Wolves a Fulham nechcú nič počuť o bojoch o záchranu v súťaži. Ako sa im zatiaľ darí?
WOLVES: 1 výhra, 2 remízy, 1 prehra. Úspešnosť prihrávok 80,3% (9. priečka v Premier League), Strely za zápas 12 (12.), Držanie lopty 49% (10.)
Verdikt: Vlci majú na konte zatiaľ iba jednu výhru, avšak stali sa iba tretím klubom Premier League v kalendárnom roku 2018, ktorý v zápase proti Manchesteru City zaznamenal viac ako 10 striel. Aj to poukazuje na ich pozitívny prístup. Ruben Neves skóroval z diaľky hneď počas úvodného zápasu sezóny a potrebuje už iba 5 presných zásahov, aby dorovnal svoje maximum z minulej sezóny.
FULHAM: 1 výhra, 1 remíza, 2 prehry. Úspešnosť prihrávok 85,3% (4.), Strely za zápas 15,0 (6.), Držanie lopty 56,9% (5.)
Verdikt: Fulham môže byť zatiaľ so svojim pôsobením medzi elitou spokojný. Na konte má rovnaký počet striel ako napríklad Tottenham (a viac ako Arsenal) a úspešnosť prihrávok má lepšiu ako väčšina klubov zo súťaže (lepšie je na tom iba trojica klubov Manchester City, Chelsea a Liverpool). Potrebujú však z toho vyťažiť viac ako jeden bod za zápas (štyri body zo štyroch zápasov).
CARDIFF: 0 výhier, 2 remízy, 2 prehry. Úspešnosť prihrávok 64,6% (20.), Strely za zápas 12,5 (9.), Držanie lopty 38,5% (18.)
Verdikt: Bluebirds zatiaľ nie sú v zostupovej trojici a to sa môže považovať za úspech (pre tím, ktorý doteraz nevyhral). Cardiff útočí oveľa viac ako sa pred sezónou predpokladalo (v počte striel sú v prvej polovici ligového pelotónu), samozrejme prioritou ostáva defenzíva. Brankár Neil Etheridge chytil až päť zo 7 veľkých šancí súperov, vrátane dvoch pokutových kopov.
Červené karty sú opäť v móde
Pamätáte si ešte svetový šampionát 2018 v Rusku? Viete, že za celý turnaj sme videli iba štyroch vylúčených hráčov?
Začala však nová sezóna v Premier League a červené karty sú opäť "v móde".
V štyroch kolách sme ich už videli až deväť (Everton už má na konte dve). Znamená to, že v sezóne 2018/19 sme videli 0,23 červenej karty za jeden odohraný zápas. V predchádzajúcich sezónach Premier League sa toto číslo nikdy nedostalo cez hranicu 0,19.
Paradoxom je, že práve v minulej sezóne sme videli vôbec najnižší počet červených kariet v histórii súťaže (0,103). Ide iba o úvodné nadšenie zo strany rozhodcov v Premier League alebo nás čaká rekordná sezóna v počte vylúčených hráčov?
História dáva West Hamu po zlom štarte nádej
Štyri prehry priklincovali West Ham na dno tabuľky Premier League, ale história ukazuje, že to pre kladivárov ešte nemusí byť až také zlé.
Pred dvanástimi mesiacmi svoje úvodné štyri stretnutia prehrali Bournemouth i Crystal Palace, ale sezónu napokon ukončili na 12. respektíve 11. priečke.
Pred šiestimi rokmi sa niečo podobné prihodilo Southamptonu, avšak svätci sa tiež zachránili medzi elitou. Po druhej svetovej vojne iba sa našlo iba sedem tímov z 23, ktoré prehrali v úvodných štyroch kolách sezóny a napokon aj vypadli do druhej ligy.
Aspoň nejaké dobré správy pre fanúšikov kladivárov po reprezentačnej prestávke...