Mo Salah a Sadio Mané žiaria v drese červených a tak sme sa pozreli, ktorých pätnásť hráčov z afrického kontinentu sa najvýraznejšie presadilo v rámci najvyššej anglickej súťaže.
15. Tony Yeboah
Každý kto sledoval tohto ostrostrelca v Premier League musel obdivovať jeho presnú pravačku. Jeho nádherný gól v drese Leedsu proti Liverpoolu v roku 1995 z neho v Anglicku okamžite spravil hviezdu.
https://youtu.be/gq4-z7mI_Cw
Útočník Ghany prišiel do Premier League z nemeckého Eintrachtu Frankfurt a na anglických trávnikoch si zakopal iba dve a pol sezóny. Do Leedsu prišiel ako dvojnásobný najlepší strelec Bundesligy. Napriek krátkemu času v Yorkshire zaznamenal tri hattricky a jeho góly boli niekoľkokrát nominované v anketách o najkrajší gól mesiaca. Za The Whites napokon odohral 66 zápasov s bilanciou 32 vsietených gólov.
14. Lauren
Spoločne s Kolom Tourem bol aj Lauren súčasťou neporazitečného tímu Arsena Wengera. V sezóne 2003/04 odohral 47 zápasov vo všetkých súťažiach. Krajný obranca strávil v Londýne šesť rokov a potom sa v januári 2007 presunul do Portsmouthu.

V červenobielom drese kanonierov celkovo odohral 241 zápasov. Bývalý kamerunský obranca prišiel do Anglicka z Mallorcy za 7,2 milióna libier, čo bola v uvedenej dobe na obrancu vysoká čiastka. Na ihrisku si však odviedol svoju prácu vždy na výbornú a miesto v tomto rebríčku si určite zaslúži. Prvú sezónu mu pokazili zranenia, potom vytlačil zo základu Leeho Dixona a pravidelne hrával na pravej strane obrannej formácie Arsenalu.
13. Lucas Radebe
Juhoafrický stredný obranca odohral za Leeds 228 zápasov a celkovo strávil v západnom Yorkshire jedenásť sezón. Napriek tomu v Premier League nestrelil ani jeden gól. V obrane si ale počínal oveľa lepšie.

Pod vedením Howarda Wilkinsona si nevedel vybojovať miesto v základe, ale po príchode nového manažéra Georga Grahama jeho kariéra v Anglicku odštartovala naplno. Bol kapitánom Leedsu v sezóne 1999/2000, keď The Whites ukončili sezónu na tretej priečke a kvalifikovali sa do Champions League (v nasledujúcej sezóne sa prebojovali až do semifinále pohárovej súťaže, kde ich vyradila španielska Valencia).
Radebeho hru obdivoval aj Alex Ferguson, hoci hráčov prestup na Old Trafford sa nikdy nezrealizoval. Zároveň to bol športový hrdina pre jeho krajana Nelsona Mandelu.
12. Kolo Toure
Starší zo známej súrodeneckej dvojice dokázal získať titul v Premier League až v dvoch rôznych kluboch. Obranca Pobrežia Slonoviny, ktorý začínal na pozícii stredného záložníka, sa po svojom príchode do Arsenalu z afrického klubu ASEC Mimosas postupne prepracoval na pozíciu obrancu a bol súčasťou Invincibles v sezóne 2003/04.

Po odohraní viac ako 300 zápasov v drese Gunners sa stredný obranca presunul do Manchesteru City, kde v sezóne 2011/12 získal svoj druhý ligový titul. Svoju kariéru v Premier League napokon ukončil v Liverpoole. Jeho osobnosť si získala fanúšikov kamkoľvek išiel, aj keď kvalita jeho výkonov postupne klesala.
11. John Obi Mikel
Nigérijský záložník najprv upútal pozornosť na tlačovej konferencii v roku 2005, na ktorej bol odfotený v drese Manchester Unitedu, hoci v drese diablov napokon nikdy nehral. Bolo to ešte pred dlhou ročnou transferovou ságou medzi klubom z Old Trafford a Chelsea. Vtedy ešte tínedžer napokon definitívne zakotvil u modrých v roku 2006 za 16 miliónov libier, pričom 4 milióny išli do klubu FK Lyn v Osle a ďalších 12 miliónov do pokladnice červených diablov.

Londýnčanom sa nákup vyplatil: Mikel za nich počas 11 sezón v klube odohral 374 zápasov a pomohol im k dvom titulom v Premier League, štyrom triumfom v FA Cup-e i triumfu v Champions League. Možno nešlo o takú superstar akými sú niektoré ďalšie mená v tomto (celkovo strelil iba šesť gólov), ale jeho pokojný a zodpovedný štýl hry bol pre modrých veľkou devízou.
10. Yakubu
Nigérijský útočník neukončil svoje pôsobenie v Anglicku práve najšťastnejšie - v roku 2017 odohral tri zápasy za Coventry bez streleného gólu. Predtým však bol v dresoch Portsmouthu a Middlesbrough veľmi obávaným strelcom.
V oboch kluboch sa veľmi rýchlo stal miláčikom fanúšikov. Za Pompey strelil 36 gólov a v potom sa za 7,5 milióna libier presunul na Riverside, kde za Boro pridal ďalších 35 presných zásahov. Hlavne vďaka nemu Middlesbrough dokráčalo v roku 2006 až do finále Pohára UEFA.

V roku 2007 po útočníkovi siahol Everton, ktorý čiastkou 11,25 milióna libier prekonal svoj klubový prestupový rekord. V prvej sezóne v drese karameliek útočník zaznamenal 21 gólov, potom však prišli zranenia, ktoré zastavili jeho kariéru. Nigérijčan ešte hosťoval v Leicesteri (v Championship) a ďalších 17 gólov strelil v drese Blackburnu. Pri odchode z Premier League mu k stovke presných zásahov chýbalo iba päť.
9. Sadio Mané
26-ročný senegalský krídelník si v Anglicku spravil meno po svojom prestupe v roku 2014 z rakúskeho Red Bull Salzburg do Southamptonu. V drese svätcov podával výborné výkony - vrátane rekordného hat-tricku počas 2 minút a 56 sekúnd v zápase proti Aston Ville - a nebolo preto prekvapením, že v lete 2016 sa za 34 miliónov libier sťahoval do Liverpoolu.

Mané si futbal pod Jurgenom Kloppom vyslovene užíva. Vo svojej prvej sezóne na Anfielde sa stal klubovým hráčom roka, keď nastrielal 13 gólov v 27 zápasoch Premier League.
Vo svoje druhej sezóne vytvoril spoločne so Salahom a Firminom veľmi obávanú ofenzívnu trojičku a vo všetkých súťažiach zaznamenal ďalších 20 presných zásahov. Desať z týchto gólov prišlo v Champions League, kde napokon červení prehrali až vo finále s Realom Madrid. Ďalším cieľom hráča je boj s Liverpool o trofeje, ktoré by ho mohli v tomto rebríčku katapultovať ešte oveľa vyššie.
8. Jay-Jay Okocha
Taký dobrý, že jeho meno sa musí vysloviť dvakrát, aspoň tak to tvrdili fanúšikovia Boltonu. Severozápadný klub ťažil z Okochovej perfektnej práce s loptou, na ktorú sa bolo radosť pozerať.
Nigérijčan bol veľkou posilou Allardyca, ktorý ho do klubu priviedol ako voľného hráča z parížskeho Saint-Germain. A jeho kvality sa okamžite ukázali: Okocha zatienil dvojicu hviezd v tíme Ivana Campa i Youriho Djorkaeffa a z tímu bojujúceho o záchranu spravil tím, ktorý bojoval o pohárové priečky. V sezóne 2004/05 skončil Bolton na vynikajúcej šiestej ligovej priečke.
Počas štyroch rokov na Reebok Stadium priniesol záložník fanúšikom Boltonu veľa radosti i pekných momentpv - za pozornosť stojí hlavne jeho krásny víťazný gól proti West Hamu v roku 2003.
https://youtu.be/LA5h7uLMsRE
7. Nwankwo Kanu
Podobne ako jeho bývalý tímový spoluhráč Dennis Bergkamp, Kanu začínal svoju kariéru v Ajaxe a potom strávil nejaký čas v Interi Miláno. Naplno sa však jeho kvality ukázali až v Arsenale. Napriek tomu, že Nigérijčan nebol až tak dobre zásobený prihrávkami ako Bergkamp, priniesol kanonierom skvelú hodnotu za vynaložené investície. Kanu prišiel do Arsenalu v roku 1999 iba za 4,15 milióna libier.
Počas svojho pôsobenia na Highbury odohral celkovo 197 zápasov a pomohol klubu k dvom titulom v Premier League i k dvom triumfom v FA Cup-e. Jeho najžiarivejší moment prišiel v zápase proti Chelsea, keď svojim hat-trickom v priebehu 15 minút otočil zápas, v ktorom kanonieri prehrávali už o dva góly.
Arsenal opustil v roku 2004 a odohral ďalšie dobré sezóny vo West Bromwichi a Portsmouthe. Práve počas pôsobenia u Pompey strelil v roku 2008 jediný gól vo finále FA Cup-u a pre tím Harryho Redknappa vybojoval domácu pohárovú trofej. Vôbec nie zlé na vtedy 31-ročného hráča.
https://youtu.be/jPro_ktWYVs
6. Emmanuel Adebayor
Reputácia útočníka Toga bola pošramotená kontroverziami mimo ihriska, ale to neznižuje jeho futbalové kvality. Adebayor prišiel do Arsenalu z Monaca v roku 2006 a svoje maximum zaznamenal v sezóne 2007/08, v ktorej vsietil 30 gólov vo všetkých súťažiach.
Potom prišla transferová sága, počas ktorej napokon útočník prestúpil do Manchesteru City, napriek odporu vedenia Arsenalu. Ešte viac si fanúšikov Arsenalu pohneval v roku 2009 pri výhre Citizens nad Arsenalom 4:2, pri ktorej skóroval a veľmi výdatne tento gól oslavoval práve pred jadrom fanúšikov svojho bývalého klubu.

Po hosťovaní v Reale Madrid - kde získal jedinú trofej vo svoje kariére (2010/11 Copa del Rey) - Adebayor nahneval fanúšikov Arsenalu opäť, keď prestúpil k ich najväčšiemu rivalovi do Tottenhamu. Tam strávil pomerne úspešné štyri roky - skóroval 42-krát v 113 odohraných zápasoch.
Na smolu Crystal Palace, 192 centimetrov vysoký útočník už v roku 2016 nedokázal svoju streleckú formu preniesť aj na Selhurst Park. V 15 zápasoch zaznamenal iba jeden gól. Celkovo mal na svojom konte 97 gólov v Premier League, druhý najvyšší počet spomedzi afrických hráčov, ktorí doteraz pôsobili v súťaži.
5. Mo Salah
Niečo cez 93 minút. Áno, presne toľko potreboval Salah v sezóne 2017/18 na strelenie jednoho svojho gólu, čo mu napokon vynieslo ocenenie Golden Boot pre najlepšieho strelca Premier League sezóny. V Premier League skóroval celkovo 32-krát a celkovo vo svojej debutovej sezóne v drese červených zaznamenal 44 presných zásahov. Na Anfield prišiel v lete 2017 z Ríma za čiastku 42 miliónov eur.
Salah skóroval až v 24 z celkového počtu 36 zápasov v Premier League - čo je ďalší rekord. Práve jeho góly pomohli červeným k štvrtej priečke v lige i k postupu až do finále Ligy majstrov. Útočník sa bohužiaľ v kyjevskom finále proti Realu Madrid zranil ešte pred polovicou prvého polčasu.
https://www.youtube.com/watch?v=TpOJ7VzPinw
Pre Egypťana je to obrovské zadosťučinenie, keďže v drese Chelsea mu Mourinho v sezóne 2014/15 veľa šancí ukázať sa nedal. Salah bol na ihrisku iba v 13 zápasoch Premier League a z klubu napokon odišiel ako nepotrebný hráč iba za 15 miliónov eur.
Treba dodať, že v sezóne 2017/18 to už bolo celkom iné "zviera"...
4. Riyad Mahrez
Ak má svoj deň, tak je radosť Alžírčana sledovať. Mahrez bol veľkou oporou Leicesteru pri ich senzačnom ťažení za ligovým titulom v sezóne 2015/16 a stal sa vôbec prvým hráčom svojej krajiny, ktorý sa mohol tešiť zo zisku titul v Premier League. Superúspešnú sezónu zavŕšilo získanie ocenenie pre najlepšieho hráča sezóny PFA Player of the Year. Celkovo si pravý krídelník v uvedenej sezóne zapísal do štatistík 17 gólov a 10 asistencií v 37 odohraných zápasoch v Premier League.

Od prestupu k líškam Mahreza odhovárali priatelia i jeho rodina. Futbal na ostrovoch nemal údajne technickému hráčovi sedieť. On však v roku 2014 napokon prešiel z francúzskej Ligue 2 priamo do najvyššej anglickej súťaže a okamžite zažiaril.
Odmenou mu bol letný prestup do Manchesteru City, hoci Leicester krídelníka naťahoval jeden celý rok. Napokon sa však kluby dohodli na prestupovej čiastke 60 miliónov libier a tak Alžírčana opäť uvidíme v Lige majstrov i v bojoch o ligový titul.
3. Michael Essien
Doma v Ghane si ľudia vážili Essiena natoľko, že mu v domácej krajine nechali postaviť sochu, hoci tá by mohla výrazne konkurovať nepodarenej buste Cristiana Ronalda na letisku vo Funchale.
Essien sa v roku 2005 pri prestupe z Lyonu do Chelsea za 24,4 milióna libier stal najdrahším hráčom histórie klubu. Jose Mourinho však veľmi dobre vedel, že ide o výbornú investíciu. V roku 2007 sa húževnatý stredopoliar stal prvým africkým hráčom, ktorý získal ocenenie pre najlepšieho hráča sezóny a zároveň aj za najkrajší gól sezóny, ktorým bola jeho jedovka proti Arsenalu na Stamford Bridge.
https://youtu.be/qYSxQWF6mXE
Počas pôsobenia v Anglicku získal celkovo 9 trofejí, potom ho zostavy vyradili zranenia. Fanúšikovia modrých však na výborné Essienove výkony budú spomínať ešte veľmi dlho.
2. Yaya Toure
Kým angličania majú bratov Nevillovcov, Pobrežie Slonoviny má bratov Toureovcov. Nie je však žiadnych pochybností o tom, kto bol z tejto dvojice lepším hráčom.
Yaya prišiel za svojim bratom do Manchesteru City v roku 2010 po úspešnom pôsobení v drese Barcelony. Záložník začal na ihrisku dominovať a hneď vo svojej prvej sezóne v Anglicku nazbieral osem gólov a rovnaký počet asistencií. Yaya bol výborný hlavne pri štandardkách.

Pri jeho odchode z klubu v roku 2018 svietilo pri jeho mene 79 vsietených gólov - 24 z nich prišlo v majestátnej sezóne 2013/14, kedy získal druhý z troch titulov v Premier League.
Posledné mesiace neboli pre Toureho veľmi priaznivé - z časti aj jeho pričinením - ale za roky predtým môžeme konštatovať, že išlo o jednoho z najlepších záložníkov v histórii Premier League.
1. Didier Drogba
Drogba na začiatku svojej kariéry v západnom Londýne nebol medzi fanúšikmi príliš obľúbený. Na Stamford Bridge prišiel v roku 2004 z Marseille za čiastku 24 miliónov libier. Keď od Blues v roku 2012 odchádzal, mal útočník na konte 157 gólov v 341 zápasoch a je považovaný za jednoho z najväčších hráčov histórie klubu.

Do západného Londýna sa ešte vrátil v sezóne 2014/15 a 189 centimetrov vysoký hráč si do svoje zbierky pridal štvrtý titul v Premier League. Ďalej v nej nájdeme štyri triumfy v FA Cup-e, tri triumfy v League Cup-e a samozrejme i triumf v Champions League.
Práve pri triumfe v Lige majstrov zohrával Drogba významnú rolu, keď práve jeho gól vo finále proti Bayernu Mníchov v roku 2012 poslal zápas do predĺženia, aby napokon strelil víťazný gól v penaltovom rozstrele.
https://youtu.be/g3BVw18F4dA
Drogba sa stal jedným z najvýznamnejších ofenzívnych hráčov Premier League, ktorý si vychutnával veľké zápasy a vedel ich rozhodovať. Svoj kráľovský odchod z klubu si určite zaslúžil: jeho spoluhráči ho po poslednom zápase na Stamford Bridge odniesli z ihriska na rukách.