Anglický vicemajster z posledného ročníka anglickej Premier League sa nachádza v hernom i výsledkovom kŕči, čo nenechá chladnými futbalových kritikov, fanúšikov i neprajníkov. Kto môže za to, že Rodgersovi zverenci nepredvádzajú výkony hodné potenciálu jeho tímu?V prvom rade chcem čitateľom tohto článku ozrejmiť, že ide o subjektívny postoj a názor autora k momentálnej situácii v klube od rieky Mersey.
Vynára sa hneď niekoľko otáznikov, prečo sú posledné dve sezóny z pohľadu liverpoolskeho fanúšika tak odlišné. Možno to vyznie trochu šialene, no môžu za to predovšetkým americkí majitelia Liverpoolu FC - Fenway Sports Group. Áno, sú to tí, ktorí dotiahli slávny anglický klub späť do Ligy majstrov, opäť prinavrátili boj o titul a úsmev na tvárach ich priaznivcov.
Prečo práve oni môžu za to, že sa (zatiaľ) v meste The Beatles nehrá znovu o titul aj túto sezónu? Tým hlavným faktorom je predovšetkým odchod Luisa Suáreza do Katalánska. Je zrejmé, že z pohľadu majiteľov išlo o dobrý ťah, veď zinkasovali za rodáka z Montevidea balík peňazí v hodnote 75 miliónov libier, teda čistý zisk z transferu Uruguajčana činí 50 miliónov libier. Dôvodov, prečo musel El Pistolero odísť z Anfieldu, je hneď niekoľko - "slávne" hryzenie hráčov, rasistické narážky na Patricea Evru, postoj klubu k jeho prehreškom voči pravidlám, anglickí novinári, ktorí ho prenasledovali na každom kroku či samotná FA, ktorá mu naparila niekoľko trestov. Určite si každý spomenie na zápas Uruguaja s Talianskom na majstrovstvách sveta v Brazílii a Suárezovo uhryznutie talianskeho stopéra Giorgia Chielliniho do ramena. Za tento hrubý, podotýkam, že už tretí prehrešok vo svojej kariére dostal trest v podobe stopky na 9 zápasov na medzinárodnej a po dobu štyroch mesiacov na klubovej úrovni. Práve tento trest mal byť hlavným spúšťačom celého prestupu do Barcelony. Brazílska fiesta sa odohrávala presne pred štyrmi mesiacmi a El Pistolero je späť v hre.
Po maximálne vydarenej sezóne 2013/2014, kde uruguajský klenot nasúkal do súperových sietí 31 gólov bolo zrejmé, že sa o neho zvedie tuhý boj. Za tento počet presných zápisov do streleckej listiny si vyslúžil ocenenie pre najlepšieho strelca i hráča celej Premier League. V zime podpísal s Liverpoolom dlhodobý kontrakt s prehlásením, že jeho snom je hrať Ligu majstrov s Reds, čo sa mu, žiaľ, už nepodarilo. Treba chápať Suárezovo prianie odísť z Anglicka, veď v Barcelone má celú rodinu, príjemnejšie počasie a predsa len väčšiu šancu na zisk trofejí, navyše v Anglicku mu každý len hádzal polená pod nohy. Treba spomenúť aj jeho bývalého zamestnávateľa z Liverpoolu, ktorý sa neadekvátne postavil k jeho excesom, za ktoré bol potrestaný. Napríklad v kauze Evra vs. Suárez dostal od FA stop na 10 zápasov, pričom nebol žiaden priamy a usvedčujúci dôkaz o rasistickom prehrešku zo strany Uruguajčana, iba slová Patricea Evru, ktorý tiež nie je žiadnym anjelikom. V tomto prípade sa mal Liverpool jednoznačne odvolať a dožadovať sa menšieho trestu, čo sa však nestalo. Rovnaký prípad bolo aj uhryznutie Ivanoviča v zápase proti Chelsea, za ktoré bolo liverpoolske číslo 7 potrestané 8 zápasovým dištancom, či už vyššie spomínaný zubný odtlačok na ramene Chielliniho. Tu je teda na mieste otázka, či by bol odchod uruguajského gólostroja nutný aj v tom prípade, ak by sa voči pravidlám neprevinil tak hrubým spôsobom, ako tomu bolo v Brazílii. Tieto dohady sú však diskutabilné. Aj keď to El Pistolero zrejme nemá v hlave úplne v poriadku, jeho futbalové schopnosti sú určite na úrovni tých najlepších.
Ďalším dôvodom a odpoveďou na pokles formy Reds je samotný kouč Brendan Rodgers. Mnohí si určite pomyslia, že to je hlúposť. Rodgers je tým správnym mužom na svojom mieste, má potenciál byť jedným z najlepších manažérov na svete, no do budúcnosti musí zmeniť niekoľko svojich ťahov. Severoírsky lodivod na lavičke Červených je mnohokrát tvrdohlavý v presadzovaní svojich posíl. Do tímu prišlo mnoho hráčov s talentom, no žiaden nemá označenie World Class. Samozrejme, že šancu si zaslúžia, veď na čo by si ich manažér vyhliadol, ale musíme podotknúť, že nie vždy je nutné sa obzerať po predražených posilách, keď má k dispozícii niekoľko talentovaných hráčov v akadémii. Dobrým príkladom je mladý španielsky záložník Suso, ktorý má obrovský potenciál rozvíjať svoj talent, no žiadnu poriadnu šancu od trénera zatiaľ nedostal.
Ďalšou vecou sú striedania. 41-ročný kormidelník často nevyužíva všetky tri striedania, ktoré má k dispozícii, čo niekedy prinesie menej úžitku, ako osohu. Niekedy je proste nutné hru zdržovať, aby sa predišlo tomu, že v posledných sekundách jeho tím stratí jednogólový náskok pred súperom. Výborným príkladom bol ligový zápas proti Evertonu a vyrovnávajúci gól Jagielku v nadstavenom čase. V tomto dueli mal Rodgers siahnuť tesne pred koncom po treťom striedaní a možno by sa vyhol deľbe bodov s mestským rivalom. Je síce pekné, že sa snaží hrať na krásu, no občas treba prispôsobiť taktiku vývoju zápasu a hrať na výsledok. Na to, akým spôsobom sa zápas vyhral sa nikto pýtať nebude, pretože dôležitý je trojbodový zápis v tabuľke.
Ďalšou chybou je postavenie osamoteného Maria Balotelliho na hrot útoku. SuperMario nie je typ futbalistu, ktorý by toho za zápas veľa nabehal. Temperamentný Talian má síce veľký talent na strieľanie gólov, no potrebuje pri sebe niekoho, kto bude behať a napádať súperov viac než on. Káder Liverpoolu disponuje výkonnostne dobre vybavenými hráčmi ako Lallana, Borini či Sterling, čo by mal mladý manažér Reds určite využiť a postaviť jedného z týchto hráčov k Mariovi do útoku. Keď už sa Rodgers rozhodol, že si pod svoje krídla vezme tak kontroverzného hráča, akým je Balotelli, tak jeho schopnosti by mal využiť na plno. Samozrejme, že tie futbalové...
Liverpool sa momentálne nachádza v prestavbe tímu, nové posily sa zapracovávajú do systému, pričom mnohí hráči si svoje pozície stále ešte len hľadajú. Liverpoolska cesta je názov projektu, ktorý má doviesť Reds znovu na trón Premier League. Po vyše 24 ročnom čakaní na titul anglického kráľa by si fanúšikovia najradšej priali, aby sa ich miláčikom tento cieľ podaril. Treba si však uvedomiť, že ide o dlhodobý projekt, ktorý trvá, a ešte aj bude trvať niekoľko rokov. Ak klub nedisponuje takými finančnými možnosťami, ako tímy, ktoré majú arabských vlastníkov, tak si nemôže dovoliť nakupovať vo veľkom hviezdy, ale veľkých hráčov si jednoducho vychová. Presne toto je cieľom liverpoolskeho projektu, ísť krok po kroku za úspechmi, ktoré sa časom dostavia. Rodgersova prestupová politika je založená na dravej a talentovanej mladi. S takýmito hráčmi severoírsky manažér pracovať vie, jeho skvelou vlastnosťou je to, že dokáže dostať z hráčov maximum. Tím však nesmú tvoriť len samé vychádzajúce hviezdičky, musia mať pri sebe aj osobnosť, hráča svetového formátu, ktorý má skúsenosti a má ešte čo tímu ponúknuť. Ak chce byť liverpoolsky dlhodobý projekt úspešný, z času na čas by americkí majitelia mali siahnuť hlbšie do vrecka a priplatiť za hráča, ktorý disponuje nálepkou svetový.
Liverpool v minulej sezóne naháňal strach každému súperovi, no tento rok je iný vo veľmi veľa veciach. Ide predovšetkým o vyššie spomínaný problém ohľadom odchodu Luisa Suáreza, pretože nielen jeho 31 strelených gólov, ale aj kvantum asistencií a v neposlednom rade i jeho prítomnosť na ihrisku dodávala spoluhráčom neskutočnú energiu a chuť bojovať do konca. Ak sa bavíme o tom, či je Brendan Rodgers tým správnym vodcom takzvanej liverpoolskej cesty, tak odpoveď je áno, má všetky predpoklady na to, aby sa stal úspešným. Značnú časť síl rodgersovcom berie aj prítomnosť vo všetkých pohároch a to je tiež jedným z hlavných dôvodov, prečo sa na Anfielde nehrá tak atraktívny futbal. Náročnosť programu si vyberá svoju daň.