Písal sa 15. september 2010 a v drese Chelsea absolvoval svoj debut hráč, ktorý sa mal stať novou hviezdou – Josh McEachran.Zhodou okolností odohral svoje prvé minúty v seniorskom tíme v zápase Ligy majstrov proti MŠK Žilina. Vďaka tomu sa stal prvým hráčom narodeným po vzniku modernej edície najprestížnejšej európskej klubovej súťaže, ktorý si v LM zahral. Celkovo sa rodákovi z Oxfordu podarilo v sezóne 2010/2011 odohrať 17 zápasov a na jej konci bol vyhlásený za najlepšieho mladého hráča v kádri The Blues.
Vtedajší manažér Carlo Ancelotti ho využíval na poste defenzívneho záložníka, kde väčšinou zaskakoval za Essiena alebo Obi Mikela. Jeho pravidelné štarty boli signálom, že anglický záložník má v Chelsea budúcnosť. V júli 2011 podpísal nový päťročný kontrakt. Spolu s ním si predĺženie zmluvy zaslúžil aj iný nádejný mladík, ktorého kariéra v Chelsea sa zastavila na mŕtvom bode – Ryan Bertrand. McEachran ostal v kádri aj v sezóne 2011/2012, hoci záujem o jeho služby prejavili viaceré tímy Premier League. Avšak vedenie klubu s ním rátalo ako s hráčom pre prvý tím. Prognózy sa na nešťastie nenaplnili a vychádzajúca hviezda si na svoje konto pripísala len päť vystúpení v modrom drese. V januári preto Josh putoval na hosťovanie do Swansea. To sa nedá považovať za úspešné, keďže McEachran odohral rovnaký počet zápasov ako v prvej časti sezóny na Stamford Bridge.
Jeho ďalšou zastávkou bolo Middlesbrough, ktoré v tom čase trénoval Roberto Di Matteo. McEachran sa stal pevnou súčasťou základnej zostavy a zdalo sa, že v budúcej sezóne sa znovu vráti do áčka Chelsea. Trénerské zmeny a nákupy nových hráčov mu však veľmi nepomohli. Čakalo ho preto pôsobenie vo Watforde a Wigane. Od jeho posledného štartu v drese Chelsea už ubehli viac ako 3 roky. Talentovaný záložník momentálne hrá za holandské Vitesse, kam putuje množstvo mladých hráčov Chelsea. Vôbec však nie je stabilnou súčasťou prvého tímu. Čo sa teda s mladým hráčom stalo? Stúpla mu do hlavy sláva?
„Úspech v Chelsea zmenil môj život. V tom čase som mal 16 – 17 rokov. Zrazu o mne písali noviny. Nepovedal by som, že to bolo ťažké, ale rozhodne to bolo iné ako to, na čo som bol zvyknutý.“„Všetko sa zomlelo veľmi rýchlo. Jeden deň som hral za dorast a o pár dní neskôr som nastúpil v Lige majstrov.“McEachran uznáva, že sa ocitol pod veľkým tlakom, no nemyslí si, že by tento tlak nezvládol. Jeho snom je vrátiť sa do Chelsea a hrať za prvý tím. Tvrdí, že ešte stále má čas na to, aby naplnil svoj potenciál. Veď mnoho hráčov sa do základu prvoligových tímov prebojuje až vo vyššom veku.Chelsea ja známa tým, že hviezdy radšej kupuje ako vychováva. Jej akadémia síce disponuje množstvom mladých talentov hosťujúcich vo všetkých kútoch Európy, no len málo z nich dostane skutočnú šancu v prvom tíme. Svedčí o tom aj fakt, že posledným produktom akadémie Chelsea, ktorý sa presadil aj v A - tíme, je John Terry. Tento problém už dlho zužuje anglický futbal, ktorého reprezentanti síce žiaria v mládežníckych kategóriách aj na medzinárodnej scéne, no nedostatok príležitostí v najlepšej lige na svete ich rozvoj zabrzdí.
Spôsob hry vo Vitesse, ktoré sa snaží hrať stredom poľa, McEachranovi vyhovuje. Mladý záložník však musí získať hernú prax a kondíciu. V súčasnosti nie je schopný odohrať 90 minút. Oxfordský rodák v Chelsea pôsobí od svojich ôsmich rokov. Ako posledný člen tímu, ktorý v roku 2010 vyhral mládežnícku verziu FA Cupu, je ešte stále kmeňovým hráčom The Blues. Aj to sa však čoskoro môže zmeniť. Mourinho už mnohokrát ukázal, že mu nerobí problém predať kohokoľvek.Pred záložníkom, ktorý svojím štýlom pripomína iný mladý talent z Londýna Jacka Wilshere, teda stojí obrovská výzva. Musí zabudnúť na stratený status jednej z najväčších nádejí Chelsea a začať pracovať na svojich nedostatkoch. Ak sa mu to podarí, možno ho o niekoľko sezón uvidíme v drese Chelsea po boku Nemanju Matiča alebo Cesca Fábregasa. V prípade, že sa tak nestane, šancu zapísať rodinné meno do histórie Chelsea možno dostane jeho mladší brat George, ktorý momentálne hrá za tím do 15 rokov a v rovnakej vekovej kategórii reprezentuje aj Anglicko.
Foto: Reuters